Patlıcan ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Patlıcan ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Badincan, Solanum melongena, Eggplant, Aubergine

  Patlıcan: Patlıcangiller familyasından; kalın saplı, uzunca yapraklı, iri mor meyveli, bir yıllık otsu bir bitkidir. Birçok çeşidi vardır. Kalori değeri düşük bir besin olan patlıcanda A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri bulunur.

  Patlıcanın Faydaları: İdrar söktürür. Basura iyi gelir. Kansızlığı giderir. Sinirleri yatıştırır. Tansiyonu düşürür. Bağırsakları yumuşatır. Kalp çarpıntısını giderir. Kilo vermeye yardımcı olur. Böbrek yanması ve ağrısını keser. Karaciğerin ve pankreasın çalışmasını düzenler. Patlıcan, istemsiz kas kasılmalarını önleyen maddeler içermektedir. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve damar tıkanıklığına iyi gelir. Patlıcan, içerdiği yüksek orandaki lifiyle pekliğe (hazımsızlığa) iyi gelir.turkeyarena.net Cilt hastalıkları, şeker, mide bağırsak ve karaciğer hastalıkları aşırı derecede olanlar patlıcan yememelidir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Patlıcan Nasıl Kullanılır? Patlıcan normalde acı bir besin olduğu için kullanmadan önce tuzlu suda bekleterek acılığı giderilir. Patlıcan lapa haline getirilip yanıklara konursa faydası görülür.

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş