Patlıcan Reçeli Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 22 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Patlıcan Reçeli
  Malzmeler:
  1 kilo parmak uzunluğunda körpe patlıcan
  8 bardak şeker
  3 bardak su (şekerin üzerine basacak kadar)
  1 tatlı kaşığı limon tuzu
  10-15 kadar karanfil Nohut kadar şap.
  Hazırlanışı:
  Patlıcanların incecik kabukları tamamen alınır. Soyulanlar hemen suya atılır. Patlıcanların soyulma işlemi bittikten sonra sudan çıkarılır. Suyu iyice süzülür. Tekrar su içerisinde yumuşayıncaya kadar haşlanır, yıkanır ve suyu yine iyice süzülür.

  Şekerin üzerine basacak kadar (3 bardak) su konur. Kaynatılır ve köpükleri alınır. İçerisine patlıcanlar atılır. Kaynamaya bırakılır. Sonra nohut kadar şap atılır. Yine kaynatmaya devam edilir. Bir tabak üzerine damlatılan damlalar şeklini bozmayıp top halde durursa reçel olmuş demektir. Bundan sonra limon tuzu atılır, bir iki taşım daha kaynatılır, ocaktan indirilir.Soğuduktan sonra bazı patlıcanlara karanfiller saplanır. Karanfil kokusu hepsine geçer, bu da reçele güzel bir çeşni ve koku sağlar. Kavanozlara doldurulup kapağı kapatılarak muhafaza edilir.Afiyet Olsun.
  [​IMG]
   


 2. Pelin Super Moderator

  Patlıcan Reçeli
  Malzemeler:
  • 20 tane çekirdeksiz, yumuşak ve küçük patlıcan,
  • 1,5 kilo toz şeker,
  • 2 çorba kaşığı limon suyu,
  • su.
  Hazırlanışı:
  Patlıcanlar yıkanır, kabukları soyulur.Her patlıcan küçük parçalara bölünür. Tencereye konur. Bol hu ilave edildikten sonra 20 dakika kay*natılır. Suyu süzülür. Sonra üstüne soğuk su doldurulur. 20 dakika bekle*tilir. Şeker tencereye konur. Üzerini 1 parmak geçecek kadar su ilave edilir. ”Şurup” kıv***** gelinceye kadar kaynatılır.Sonra patlıcanlar konur. Kıv***** gelinceye kadar kaynatılır,Ateşten alınmadan önce limon suyu konur.Ateşten aldıktan 5 dakika sonra kavanoza boşaltılır.Soğuduktan sonra kapağı kapatılır. Serin bir yerde saklanır.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş