Patlıcan Hastalık ve Zararlıları

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 3 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Patlıcan Hastalık ve Zararlıları
  Çökerten Hastalığı
  Etmeni fungustur. Fide devresinde görülen bir hastalıktır. Çıkıştan öncede zarar meydana gelebilir. Fide devresinde fidelerin toprakla temas eden kök boğazlarından itibaren yattıkları görülür. Gerek çıkış öncesi gerek sonrası meydana gelen ölümler sonucu fidelikte ocaklar halinde boşluklar meydana gelir. Fidelik koşulları uygun olduğu takdirde hastalık fidelerin tamamının ölmesine sebep olabilir. Tüm sebze çeşitlerinin fideliklerinde zarar yapabilir ayrıca topraktaki hastalıklı bitki artıklarından ve tohumdan bulaşabilir.

  Mücadelesi
  Kültürel tedbirler: Zarar görülen fideliklerin toprağı değiştirilmeli, tohum çok sık ekilmemeli, hastalıklı fideler ayıklanmalı, fidelik toprağı ile camekân arasında yeterli yükseklik bırakılmalı, fideler uygun hava koşullarında açılıp sık sık havalandırılmalı, fazla sulamadan kaçınılmalı, gereksiz yere fazla azotlu gübre verilmemeli, erken ekim yapmaktan kaçınılmalı, fidelikler bol güneş alan, soğuk rüzgârları tutmayan yerlerde kurulmalıdır.
  İlaçlı mücadele: İlaçlamalar; tohum ilaçlaması, toprak ilaçlaması (ekimden önce, ekimden sonra) ve fidelerin toprak yüzüne çıkışından sonra yapılabilir. Yine de fideliklerde çökerten meydana gelmesi halinde hastalıklı fideler sökülüp yerlerine 1 cm kalınlığında sönmemiş kireç+kum karışımı konulup üzerine su verilmelidir.

  Külleme Hastalığı
  Külleme hastalığı genellikle bitkinin yaşlı yapraklarında görülür, zamanla yeni çıkan yapraklara da geçer. Yaprakların alt ve üst yüzleri un serpilmiş gibi beyaz bir toz tabakası ile kaplıdır. Yapraklar kuruyup dökülür, bitkide gelişme durur. Hastalık sadece bitki yapraklarında değil aynı zamanda sürgünlerde ve nadiren meyvelerde de görülür. Bitkilerde büyüme durur, çiçek açma veya normal bir çiçek oluşumu sağlanamaz. Meyveler lezzetsiz olur.

  Mücadelesi
  Kültürel tedbirler: Hasattan sonra hastalıklı bitki artıkları toplanıp yakılmalıdır. Tarlada ve çevrede bulunan yabancı otlar da yakılmalıdır.
  İlaçlı mücadele: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde mücadele yapılmalıdır. İlaçlama havanın sakin ve serin olduğu bir zamanda yapılmalı, bitkinin her tarafı iyice ilaçlanmalıdır. 10 günlük aralıklarla hastalığın seyrine göre 2-5 ilaçlama yapılmalıdır. Seralarda ve plastik örtü altı sebzecilikte toz kükürt yerine diğer ilaçlar kullanılmalıdır.

  Beyaz Çürüklük Hastalığı
  Genellikle kök ve kök boğazında ıslak çürümeler ve gelişmiş bitkilerin yaprak ve sürgünlerinde solgunluk şeklinde kendini gösterir. Nemli ortamlarda genç fidelerin tamamen çürümelerine neden olmaktadır. Gelişmiş bitkilerde, önce kök boğazı, toprağa yakın alt yapraklarda ilk belirtileri ortaya çıkar. Hastalığın ilerlemesi ile kök boğazı ve tüm yapraklarda, pamuk beyazlığında misel tabakası oluşmaktadır. Daha sonra koyu kahve ve siyah renge dönüşen miseller sert bir tohum şeklini alır toprağa karışır. Nemin yüksek olduğu seralarda önemli derecede ürün kaybına neden olan hastalığın konukçuları hıyar, domates, patlıcan, marul, lahana, karnabahar, biber, fasulye, bezelye, patates, turp, soğan, sarımsak, kabak, kavun, karpuz, havuç, ıspanak vb.dir. Etmeni fungus olup uzun yıllar toprakta canlılığını muhafaza edebilir. Enfeksiyon topraktan olmaktadır.

  Mücadelesi
  Kültürel önlemler: Çok bulaşık olan tarla en az 4-5 yıllık münavebeye tabi tutulmalı, hastalıklı bitki artıkları temizlenmeli, temiz tohum kullanılmalı, seralarda rutubet kontrol edilmeli, sık ekimden kaçınılmalıdır.

  Kimyasal Mücadele: Toprak ilaçlamasında ilaç ekimden 5-6 gün önce nemli tarla toprağına serpilir ve tırmıkla karıştırılır. Yeşil aksam ilaçlamalarına ise fideler şaşırtıldıktan 20 gün sonra başlanır. 10 gün ara ile bitkilerin ilaçlı su ile iyice kaplanmasına özen gösterilmelidir.

  Zararlılarla Mücadele
  Beyaz Sinek
  Larva ve erginler bitki özsuyunu emerek bitkinin zayıflamasına ve kurumasına neden olur. Meyve verimi azalır. Emgi sonucu yaprakta sararma meydana gelir. Beslenme sırasında tatlı ve yapışkan bir madde salgılar. Bu madde üzerine gelen mantarlar siyah bir tabaka oluşmasına neden olur, bitki özümleme (fotosentez) yapamaz hale gelir, verimi ve sebzenin pazar değeri düşer. Ayrıca erginleri virüs hastalıklarının taşınmasında önemli rol oynar. Ergin soluk sarı renkte olup kanatlar üzerindeki beyaz mum tabakası nedeniyle beyaz renkte görülür. Gözler kırmızı renkte olup ergin vücut uzunluğu 1 mm kadardır. Yeni larva 6 bacaklı olup çok hareketlidir. Bir süre sonra hareketsiz devreye girer.turkeyarena.net Bu haliyle kabuklu bitlere benzer. Genellikle 3 larva devresi geçirir. Boyu ilk devrede 0,27 mm son devrede 0,77 mm, 4’üncü sakin dönem pupa olarak kabul edilir. Görünüşü daha kabarıktır.

  Mücadelesi
  Kültürel önlemler: Hasattan sonra tarlanın çevresindeki yabancı otların yakılması, yok edilmesi zararlının azalmasını sağlar. Fazla sulamalardan mutlak suretle kaçınılmalıdır Gereğinden fazla azotlu gübre verilmemelidir.
  Biyolojik mücadele: Serayı temsil edecek şekilde 20 bitkinin alt, orta ve üst
  yapraklarından birer adet koparılarak larva ve pupalar sayılır. Yaprak başına 5 adet larva+pupa görüldüğünde 5 adet beyaz sinek larvasına 1 adet Encarsiaformosa Gahan. pupası verilir.

  Kimyasal mücadele: Yaprak başına, mayıs-haziran aylarında 0.5-2 larva, temmuzağustos aylarında 2-3 larva, eylül ayında 3 larva görüldüğünde ilaçlamaya başlamak gerekir.
   


Sayfayı Paylaş