Patara Beach Fethiye, Turkey

Konusu 'Fethiye' forumundadır ve GamZe tarafından 6 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Fethiye Patara Beach
  Fethiye’ye 78 km. mesafedeki Gelemiş Köyü otel, motel, Restaurant ve barlarıyla yaklaşık bin yatak kapasiteli, bir konaklama merkezidir. Köyün en büyük özelliklerinden bir diğeri, köye 1 km. uzaklıktaki Patara antik kenti ve Patara plajıdır. Patara, sığ denizi ve 21 km. uzunluğundaki kumsalı ile bölgenin en güzel plajlarından birine sahiptir.

  Likya kıyılarının en önemli ve en eski şehirlerinden Patara’nın antik çağlardaki adı PTTARA idi. Xanthos’a 15 km. uzaklıktaki bu kent, çağının en önemli limanı ve ticaret merkezi olmasının yanı sıra aynı zamanda tanrı Apollon’a adanmış ünlü bir bilicilik merkezidir. Ne yazık ki yapılan kazılarda, kâhinleriyle ünlü Apollon tapınağının yeri bugüne kadar belirlenememiştir. B. İskender zamanında deniz üssü olarak önemli bir rol oynayan kent MÖ. 196’da Suriye kralı 3. Antiochos’un eline geçerek, Romalı ve Rodosluların tüm çabalarına rağmen MÖ 189’daki Apemka barış antlaşmasına kadar onun elinde kalmıştır.

  M.Ö. 42’de Xantos’taki felaketten sonra Brutus Patara’nın üzerine yürümüş ve fazla bir direnme görmeden şehri ele geçirmiştir. İmparatorluk döneminde de Likya’nın önemli kentlerinden biri olmayı sürdüren Patara, Likya birliğinde üç oy sahibi olmakla birlikte, birliğin arşiv denetleyicisi görevini de üstlenmiştir. Myra papazı St. Nicholaus’un doğum yeri olarak bilinen Patara 4. yy. Hıristiyan çevrelerince önemli bir dini merkez durumundadır. Çok geniş bir alana yayılmış olan Patara antik kalıntılarının büyük bir kısmı bugün kumlar altındadır. Kent girişinde yol üzerindeki Roma devrine ait mezarlar ve Likya tipi lahitlerin yanı sıra, tipik Roma mimarisi ile yapılmış üç kemerli bir kapı dikkati çekmektedir. Kapının her iki yanında yer alan yazılardan MS. 100’de roma valisi Mettius Motestus tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır.
  İmparator Vespasianos tarafından Likya birliğinin bağışlarıyla yaptırılan hamam, kapılarla birbirine bağlanan beş odadan oluşmaktadır. Büyük kum tepesinin kuzey eteğindeki MS 147 yılında yaptırılan tiyatronun büyük bir kısmı kumlarla örtülüdür. 2005 yılındaki yapılan kazı çalışmaları bünyesinde tiyatro temizlenmiş ve birçok tarihi yapının da kumlardan temizleme çalışmaları devam etmektedir. Daha kuzeyde, ön yüzündeki Latince yazıttan Hadrian ambarı anlaşılan 70 m uzunluğunda, 24 m genişliğindeki bina eşit aralıklarla sekiz odaya bölünmüştür.turkeyarena.com Ön cephe bir girintiyle iki bölüme ayrılır. Altta sekiz dikdörtgen kapı ile sekiz odaya girilir. Üst bölümde her kapının hizasında bir pencere bulunmaktadır.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  güzel yer, daha fazla resim olabilirdi ;)
   
 3. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş