Parmak Boyası Nasıl Yapılır

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Parmak Boyası Yapımı Çeşitleri
  Parmak Boyası Nasıl Yapılır Tarifleri

  Unlu Parmak Boyası
  Gerekli malzemeler:
  ½ ölçek un
  ½ öçek su
  ½ ölçek kaynar su
  2 çorba kaşığı şap
  Toz boya

  Nasıl Yapılır?
  Un bir kapta soğuk su ile karıştırılır.Kaynar suyu yavaşça ilave ederek ocak üstünde pişirilir. Karışım pişerken sürekli olarak karıştırılmalıdır. Karışım ateşten indirilir. Şap ve renklendirici eklenir. Soğumaya bırakılır. Boyalar hava almayan kaplarda muhafaza edilmelidir.

  Beyaz Tutkallı Parmak Boyası
  Gerekli malzemeler:
  Beyaz Tutkal(formika zamkı)
  1 miktar soğuk su
  Çok az bir miktar sıvı yağ
  1 miktar toz boya

  Nasıl Yapılır?
  Tutkala boza kıvamina gelinceye kadar soğuk su ilave edilir.İstenilen renk tonuna ulaşana kadar toz boya ilave edilir.Boyaya kayganlık vermesi ve kullanımını kolaylaştırması için sıvı yağ eklenir.Karışımın pürüzsüz olması için iyice karıştırılır.Boyalar hava almayan kaplarda muhafaza edilmelidir.

  Mısır Nişastalı Parmak Boyası
  Gerekli malzemeler:
  ½ ölçü mısır nişastası
  4 ölçü kaynar su
  2 çorba kaşığı gliserin
  Biraz soğuk su

  Nasıl Yapılır?
  Nişasta biraz soğuk suda çözülür.Sürekli karıştırarak kaynar su karışıma eklenir. Pürüzsüz hale gelip pelteleşince boyayı nemli tutsun diye gliserin eklenir. Daha sonra renklendirilir. Bu tür boyalar içinde nişasta olduğu için kavanozlarda bir iki gün dayanabilir. Dayanıklılığını artırmak için soğuk yerde muhafaza edilmelidir. Aksi halde bozulur.

  Buğday Nişastalı Parmak Boyası
  Gerekli malzemeler:
  Yapılacak çalışmaya ve çocuk sayısına uygun miktarda buğday nişastası,
  Bir miktar kaynar su,
  Bir miktar toz boya yada guaj boya
  Biraz sıvı yağ

  Nasıl Yapılır?
  Büyükçe bir kabın içerisinde nişasta boza kıvamina gelene kadar soğuk su eklenerek karıştırılır. Bu karışıma kaynar su yavaş yavaş eklenir, aynı anda karışım sürekli karıştırılmalıdır. Karışım pelteleşinceye kadar karıştırılmaya ve su eklenmeye devam edilir. Kıvama gelince eğer toz kumaş boyaları kullanılacaksa sıcak haldeyken boya eklenir. Bu tür boyalar kuruyunca koyulaştığı için istenilen renkten birkaç ton açık olarak hazırlanmalıdır. Eğer karışım soğuduysa kumaş boyalarını sıcak su ile erittikten sonra soğutup karışımın içine ilave edilmelidir. Kumaş boyalarının yerine diğer boyalar kullanılacaksa karışım soğuduktan sonra boyalar ilave edilmelidir. İstenirse karışıma parlaklık vermek için az bir miktar sıvıyağ ya da gliserin katılabilir. Bu tür boyalar içinde nişasta olduğu için kavanozlarda bir iki gün dayanabilir. Dayanıklılığını artırmak için soğuk yerde muhafaza edilmelidir. Aksi halde bozulur.

  Granül Sabunlu Parmak Boyası
  Gerekli malzemeler:
  Yapılacak işe ve çocuk sayısına uygun miktarda toz granül sabun,
  Bir miktar soğuk su
  Toz boya

  Nasıl Yapılır?
  Sabun az bir miktar suyla diş macunu kıvamina gelene kadar karıştırılır.Toz boya eklenir ve pürüzsüz olana kadar karıştırılır. Boyalar hava almayan kaplarda muhafaza edilmelidir.

  Duvar Kağıdı Zamklı Parmak Boyası
  Gerekli malzemeler:
  Duvar kağıdı zamkı
  Soğuk su
  Toz boya

  Nasıl Yapılır?
  Arzu edilen kıvama gelene kadar toz halindeki zamka su yavaşça ilave edilir. Renklendiriciler eklenir. Boyalar hava almayan kaplarda muhafaza edilmelidir.

  Çamaşır Kolalı Parmak Boyası
  Gerekli malzemeler:
  1 ölçü soğuk su
  1 ölçü çamaşır kolası
  2 ölçü sıcak su
  1 ölçü toz granül sabun
  1 çay kaşığı talk pudrası
  1 miktar toz boya

  Nasıl Yapılır?
  Soğuk su ve çamaşır kolası bir kapta karıştırılır.Sonra sıcak su ilave edilir ve karıştırılarak pişirilir. Karışımın pürüzsüz olması için iyice karıştırılması gerekmektedir. Kola piştikten sonra toz sabun, talk pudrası ve toz boya ilave edilir. Soğuduktan sonra çocukların kullanımına hazırdır. Hava almayan kaparda muhafaza edilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş