Parkinson Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 10 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Parkinson Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
  parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar, parkinson ilaçları, parkinson ilaçlarının yan etkileri

  Parkinson Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
  Parkinson tedavisinde yaklaşık 30 yıldan beri kullanılmakta olan en önemli ilaç Levodopa’dır. Levodopa’nın birçok hasta için, hareketlerde yavaşlama, titreme gibi Parkinsonun birçok belirtisinde azalma gösterdiği bilinmektedir. Levodopa beyine ulaşıncaya kadar bazı enzimler tarafından yıkıldığı için çok zaman Carbidopa (Benserezit) ile birlikte kullanılmaktadır. Beyine ulaşan Levodopa burada Dopamine çevrilir. Dopamin beynin hareket merkezinin düzgün çalışmasını sağlayan ve normalde insan vücudu tarafından salgılanan bir kimyasaldır. Bu sayede hastada Parkinson’a bağlı hareket problemlerinin önüne geçilmeye çalışılır.

  Zaman içerisinde araştırmacılar tarafından Levodopa kullanılarak farklı türevler üretilmiştir (Dopamin Agonistleri). Bu yeni etken maddeler, Levodopa’nın enzimler tarafından yıkılması, yan etkiler yada etki süresi gibi konularda hastaların tedavi planlarının daha iyi düzenlenebilmesi için imkan tanımaktadır. Bu etken maddelerin haricinde Parkinson hastalığı tedavisinde amantadine, antikolinerjik etkili ilaçlar, and selejilin de kullanılmaktadır. Bu ilaçlar etkilerini yine dopamin mekanizması üzerinden yada direk olarak kaslarda sertlik, titreme gibi belirtilerin ortadan kaldırılması üzerine gösterirler. Ayrıca ailesel Parkinson hastalığı öyküsü olanlarda, belirtileri ile Parkinson tablosuna yaklaşanlarda ve hekim tarafından uygun görülmesi durumunda kişilerde bahsedilen ilaçlar yada farklı ilaçlarla koruyucu tedaviye başlanabilir.

  Bu ilaçların genel olarak yan etkileri ağız kuruluğu, zaman zaman kontrolsüz hareketler, psikolojik değişimler ve daha farklı şekillerde gözlenebilir. Bu nedenle ilaçlı tedavide her zaman ilaçların etkileri ve yan etkileri konusunda hekim yada eczacınızdan bilgi isteyiniz.
  Ecz. Ferruh KARAMANGİL
   


Sayfayı Paylaş