Parkinson Hastalığı Nedenleri, Belirtileri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Parkinson Hastalığı Nedenleri, Parkinson Hastalığı Belirtileri
  Parkinson hastalığının nedeni tam olarak açıklanamamıştır. Kalıtımsal ve çevresel etkenlerin arasında travma ve stres de sorumlu tutulabilmektedir. Parkinson hastalığın kalıtsal biçimi %5 gibi düşük bir oranda görülmektedir. Ailevi Parkinson hastalığına ilişkin bilgiler hergün artmaktadır

  Parkinson Hastalığı Belirtileri
  1- Eklemlerde sertleşme: Özellikle kol ve bacakları hareket ettirmek çok zorlaşmaktadır.

  2- Titreme: Özellikle ellerde, simetrik olmayan titremeler görülür. Ancak Parkinson hastalarının % 30'unda titreme olmayabilir.

  3- Hareket yavaşlaması: Hareketleri koordine etmek zorlaştığı için, harekete başlamak zorlaşmakta, hareketler ağırlaşmakta, kesikli ya da yarım kalabilmektedir.

  4- Denge bozukluğu: Hareketi ve duruş pozisyonunu algılayan ve düzenleyen refleksler bozulduğu için dengesizlik ve düşmeler sık görülür.

  Birincil belirtiler denilen bu belirtilerden başka yürüyüşün bozulması, küçük fakat sık adımlarla yürümeye çalışmak, öne hafifçe eğik, kollar öne hafifçe kıvrak durmak da bu hastalığın belirtileri arasında yer alır.turkeyarena.net Hastanın yürürken bir yöne dönmesi ve bazen durması da zor olduğu için Parkinson hastalarını, direksiyonu ve freni olmayan otomobillere benzetenler de olmaktadır.

  Parkinson, hareket sisteminin bir hastalığı olarak nitelendirilmekle beraber, iç organları yöneten otonom sistemin düzensiz çalışmasına bağlı olarak kan basıncı, bağırsak hareketleri ve idrar kesesi çalışmasında da bozukluklar görülebilir. Hastaların % 40'ının ruhsal yapısı etkilenerek depresyon görüldüğü gibi, özellikle 70 yaşını geçmiş olanların % 30'unda demans (bunama) görülebilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş