Parkinson Hastaları Nasıl Beslenmeli, Parkinson Beslenme

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 10 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Parkinson Hastaları Nasıl Beslenmeli, Parkinson Beslenme
  parkinson hastaları ne yemeli, parkinson hastalığında beslenme

  Parkinson Hastaları Nasıl Beslenmeli, Parkinson Beslenme
  Parkinson hastalığı (PH) olan kişilerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni, vücut sağlığının korunmasına ve günlük hayatta PH'den kaynaklanan zorluklarla başa çıkılmasına yardımcı olacaktır.

  ‘Sağlıklı beslenme kılavuzu’ bölümü çeşitli konularda bilgiler içermektedir. PH ve beslenme düzeni, yemek yeme zorlukları ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturulması hakkında daha fazla bilgi edinmek için sol taraftaki bağlantıları izleyin. Ek olarak, "Beslenme önerileri" sayfasında dengeli ve sağlıklı bir diyet oluşturulmasına yardımcı olacak basit ve kolay yemek listesi önerileri yer almaktadır.

  Parkinson hastalığı (PH) olan bir kişinin beslenme düzeni ile ilgili en önemli konu sağlıklı, bol lifli ve bol sıvı içeren gıdalarla dengeli olarak beslenmesidir. Bazı antiparkinson ilaçların besinlerle olan etkileşimi nedeniyle PH’li hastalar için 3 öğün düzenli olarak beslenmek oldukça önemlidir.

  PH tedavisine yardımcı olmak için farklı zamanlarda belirli gıdalar, vitaminler veya farklı diyetler önerilebilir, ancak bunu kanıtlayan bir örnek bulunmamaktadır. Bakla adlı sebzenin PH belirtilerinin düzetilmesine yardımcı olduğunun söylenmesi buna iyi bir örnektir. Bakla adlı sebzenin levodopa içerdiği doğrudur, ancak değişen ve küçük miktarlarda bulunmakla birlikte levodopa ilaç tedavilerindeki düzeyin düzeyi ile kıyas bile edilemez. Bir etki göstermesi için yemeniz gereken bakla miktarı büyük olasılıkla başka sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Bu örnek, farklı ‘beslenme tedavilerine’ teşvik edilen kişilerin neden bu konuyu tıbbi tedavi ekipleriyle konuşmaları gerektiğini açıklamaktadır. Beslenme düzeni ve yemek yeme ile ilgili pratik konularda tavsiyede bulunabilecek kişiler kendi doktorunuz olmalıdır.

  Mevcut durumda sağlıklı ve dengeli beslenen birinin beslenme düzenini değiştirmesine gerek olmayabilir. Ancak bazı özel durumlarda düşünülmesi gereken diğer etkenler olabilir. PH ve beslenme düzeni ile ilgili kilo yönetimi, beslenme ve ilaç tedavisi ve sıvı alımı gibi bazı özel konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için sol taraftaki bağlantıları izleyin.

  Bakla hakkında bilinmesi gerekenler
  Bir çok kaynakta Baklanın Parkinson hastalığı için iyi bir besin olduğu, yararlı olduğu belirtilmektedir. Bakla içerisinde PH tedavisinde kullanılan bir ilacın etken maddesi bulunmaktadır ancak miktarının doğru şekilde hesaplanması güçtür. Ayrıca doktorunuz bakla içerisindeki maddenin hastalığınız için o dönem almamanız gereken bir madde olduğunu düşünebilir. Ayrıca diğer ilaçlarla birlikte alınan bakla ciddi yan etkiler oluşturabilir. Bunların bir kısmı bulantı, kusma gibi hafi yan etkiler olabilirken daha ciddi olarak hayaller görme, zehirlenme belirtileri, dalgınlık ve vücutta istem dışı hareketler şeklinde de olabilir. Doktorunuzun bilgisi dışında tedavi amaçlı bakla tüketmemenizi tavsiye ederiz.
   


Sayfayı Paylaş