Parkinson Ameliyatı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Parkinson Ameliyatı
  parkinson ameliyatı yapan hastaneler, parkinson ameliyatı maliyeti

  Ne zaman ameliyat gerekiyor?
  Medikal tedavide daha fazla doz ve daha sık ilaca rağmen; hasta açılıp rahatlayamazsa, ilaç tedavisinin sağladığı iyilik saatleri giderek azalıp, hastalar günün önemli bir kısmını tutuk olarak geçirirlerse veya ilaçların yerinde duramama, çırpınma ve dans eder gibi istem dışı hareketlere yol açan yan etkileri artarsa, ilaç kullanımına bağlı psikolojik problemler ve onlara bağlı ekstra sorunlar çıkarsa, bir başka deyişle artık ilaç tedavisi bir yerde tıkanırsa, işte o zaman ameliyat seçeneğini düşünüyoruz. Kabaca yüzde 10-15 hasta uzun dönemde cerrahiye aday hale geliyor. Bunlara ilave olarak, özellikle titremenin ön planda olduğu hastaların bir kısmı, daha baştan ilaç tedavisine yeterli cevap veremiyorlar. Bu gibi başta ilaç tedavisinden yarar göremeyen hastalar da cerrahi tedaviye uygun aday iseler daha erken dönemde ameliyat edilebiliyorlar.

  Ameliyat seçenekleri nelerdir ve bu ‘başarının sırrı’ nerede saklı?
  Ameliyat gerektiren Parkinson vakalarında iki türlü müdahale imkanı var. Hastalığın bulguları tek taraflı ön planda ise; tek taraflı lezyon yani bir çeşit lazere benzeyen bir yöntemle ‘yakma tekniği’ uyguluyoruz. Ama hastalık bulguları iki taraflı ise, hastalar artık oturduğu yerden kalkamıyorsa veya genel anlamda iki tarafın birden iyileştirilmesine ihtiyaç varsa; o zaman iki tarafa da müdahele ediyor ve genellikle ‘beyin pili’ takıyoruz.turkeyarena.net Sonuçların son derece yüz güldürücü ve risklerin bu kadar az olmasını sağlayan, bir başka deyişle ‘doğru yere doğru müdahele edilmesini sağlayan’ ve cerrahi müdahele teknikleri içinde en güvenli ve başarılı yöntem ise ‘Mikroelektrot Kayıt ve Stimülasyon Tekniği’dir.

  Ameliyat nasıl gerçekleştiriliyor?
  Beyindeki tek bir hücrenin elektriksel aktivitesini dinleyebildiğimiz ‘Mikroelektrod Kayıt ve Stimülasyon Tekniği’ denilen bu yöntemde amacımız; hastalıktan sorumlu hücreleri ve etrafındaki anatomik oluşumların yerini bulmak. Bunun için de ameliyatı, hastayı uyanık tutarak, konuşa konuşa yapıyoruz. Çünkü bu sayede hastanın tepkilerini ölçerek sorunlu bölgeye ulaşmamız daha kolay oluyor. Ameliyatın ilk 5-6 saatlik bölümünde hasta uyanık oluyor ve karşılıklı yardımlaşıyoruz. Bu teknoloji yani ‘Mikroelektrod Kayıt ve Stimülasyon Tekniği’ bizi amacımıza ulaştırıyor. Bu işlem sayesinde beyinde 80 mikrondan daha az hata payıyla, hastalıktan sorumlu hücreleri ve etrafındaki anatomik oluşumların yerini buluyoruz. Sonra da lazere benzeyen bir yakma yöntemi uyguluyoruz ya da beyin pili takıyoruz.
   


Sayfayı Paylaş