Pargalı İbrahim Nasıl Ölmüştür

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 17 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Pargalı Damat İbrahim Paşa Nasıl Ölmüştür?

  [​IMG]

  Kanuni Sultan Süleyman, devletin en yüksek makamına çıkardığı Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın ölçüyü kaçırdığını düşünmeye başlamıştı. Padişah bir ramazan akşamı İbrahim Paşa’yı iftara çağırdı. Tatlı bir şekilde uzun uzun sohbet ettiler. Kanuni Sultan Süleyman ona Bu gece sarayda kal dedi.

  Sadrazam yatmak için, hazırlanan odaya geçti, tatlı bir uykuya daldı.

  Aynı anda Cellat Kara Ali oraya girdi, yağlı kemendi onun boynuna doladı. Sadrazam İbrahim Paşa uyandı, bir süre direndi ama faydasız… Cellat Kara Ali çok güçlüydü.

  Yan odadaki Padişah, boğuşma seslerini duyuyor ve sonucu bekliyordu.

  Sadrazam, son nefesini verdiğinde 41 yaşındaydı. (15 Mart 1536)
  Padişahın bir numaralı adamıydı. Saraya damat oldu Makbul İbrahim Paşa unvanını aldı, sonra Padişah tarafından boğdurulup Maktul İbrahim Paşa” oldu. Görkemli hayat acı bitti.

  Hürrem Sultan'ın da ölümünde büyük rol oynadığı rivayet edilmektedir. İbrahim Paşa'nın taht için Mahidevran Sultan'ın oğlu Şehzade Mustafa'yı destekliyor oluşu, Hürrem Sultan'ın bütün gücü ile Paşa'nın aleyhinde çalışmasına neden olmuştur.

  Tüm bu etkenler sonucunda, 1536 yılında gücünden kaygılanan Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile öldürüldüğü iddia edilmektedir.

  Kanuni, bir ramazan akşamı İbrahim Paşa’yı iftara çağırır. Uzun bir sohbetten sonra kendisi için hazırlanan odaya geçen İbrahim Paşa, burada dört tane sağır ve dilsiz cellattarafından boğularak öldürülür.

  Böylece daha önce "Makbul İbrahim Paşa" olarak bilinen Paşa, bundan böyle Maktul İbrahim Paşa olarak anılacaktır.
   


Sayfayı Paylaş