Parfüm Sürmek Abdesti Bozar Mı

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Alkollü Parfüm Sürmek Sıkmak Abdesti Bozar mı?

  Abdesti bozan ve bozmayan şeyleri bilmek tüm mülümanların görevidir. En çok tartışılan konulardan biri de parfüm sürmenin abdesti bozup bozmadığıdır.

  Diyanet işleri ve pek çok din alimi parfüm sürmenin abdesti bozmadığını söylüyor. Diğer kesim ise içinde alkol bulunduğundan dolayı parfüm sürmenin abdesti bozacağını dile getiriyor.

  Ancak diyanet işlerinin beyanını ciddiye almak gerekir ve buradan yapılan açıklamaya göre Parfüm sürmek abdesti de namazı da bozmaz.

  Karşı görüş; Alkollü parfüm kullanmak abdesti bozar mı?

  Bedene sürülen bir şeyden dolayı abdest bozulmaz. Abdest vücuttan çıkan şeyler veya uyku gibi nedenlerle bozulur. Ancak dinen necis olan şeylerin bedene sürülmesi, namaz kılarken sakınca doğurur. O da abdestin bozulmasından ötürü değil, namazın şartlarından birinin NECASETTEN TAHARET olmasından dolayıdır. Alkolün necis olduğu hükmüne kail olan ulemanın görüşüne göre namaz kılacak olan kişinin bedeninde veya elbisesinde alkol bulunması temizlik açısından namaza mani olur. Yıkanma suretiyle temizlenince namaza mani olmaz. (fetvameclisi)
   


Sayfayı Paylaş