Parfüm Seçmenin Püf Noktaları

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 10 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Parfüm Seçmenin Püf Noktaları
  parfüm seçerken
  parfüm hakkında bilgiler
  sevgiliye parfüm seçmenin püf noktaları

  Başkasına parfüm almak gerçekten zordur. Bazen başkasında beğenerek, bazen koklayarak ya da şişesine bakarak armağan olarak seçtiğiniz parfüm, karşı tarafın hiç hoşuna gitmeyebilir. Kullandığı parfümü biliyorsanız bu sizin için bir ipucu olabilir. Aynısını alırsınız veya aynı koku ailesinden bir başka parfüme karar verebilirsiniz. Yok bilmiyorsanız, başka bazı ipuçlarını değerlendirmenizde yarar var.

  Parfümler hakkında insan tipleriyle ilgili genellemeler var. Esmerlere baharatlı, sarışın ve kumrallara hafif ve serin, kızıllara ise buruk kokular yakışıyor.

  Ancak asıl önemlisi yaşla ve tarzla ilgili seçim yapılması. Örneğin gençlere meyve ve sabun gibi hafif kokular gayet uygun. Yaş ilerledikçe daha baharatlı, çiçekli kokulara geçilebilir. Tip ve ten de parfüm seçiminde önemli kriterler. Esmerlere yakışan kokular, sarışınlarda çok ağır durabilir. Cilt cinsi de çok önemli bir kriter. Yağlı ciltlerde parfümlerin etkisi daha kalıcı oluyor. Dolayısıyla cildi kuru olanlar daha fazla parfüm sürebilir. Asitli ciltlere ağaçsı ve baharatlı kokular, asit oranı az ciltlerde (hassas ve kuru) ise çiçeksi kokular iyi gider.

  Parfümlerin ambalajları, kokuları hakkında fikir verir. Örneğin beyaz ambalaj klasik, şık, asil ve saf bir parfümü saklar. Siz de kokuların nitelikleriyle, parfüm alacağınız kişinin özelliklerinin uyuşmasından hareket edebilirsiniz:

  Sarı ambalaj: Işıl ışıl, neşeli, güneşli, eğlenceli, hayat sevinci dolu

  Portakal rengi: Etkileyici, canlandırıcı, dinamik, taze

  Kırmızı: Çarpıcı, ifadeli, ateşli, duygulu

  Pembe: Romantik, rüyamsı, dişi, şefkatli, oyuncu

  Mor: Gizemli, oryantal, ifadeli

  Lacivert: Şık, değerli, klasik, asil, kadifemsi

  Mavi: Hafif, transparan, rahatlatıcı, dengeli

  Yeşil: Doğal, keskin, serinletici, aktif, aromatik

  Kahverengi: Odunsu, baharatlı, sıcak, erkeksi, güvenilir, doğal

  Füme: Klasik, zamansız, mütevazı, kültürlü, kibar

  Siyah: Zamansız, şık, ifadeli, klasik, asil.

  Meyve kokusu taze ve hafif oryantal şehvet uyandırıcı

  Kokuların sınıflarını bilmek de seçimde yararlı olabilir. Parfümler elde edildikleri malzemeye göre sınıflandırılıyor:

  Çiçek kokuları: En büyük koku ailesi. Manolya, lavanta, gül, orkide, zambak, portakal, limon ve yasemin, parfüm yapımında en fazla kullanılan çiçekler. Taze ve neşeli aromalar şeklinde tanımlanırlar. Çiçekler, çiçek yaprakları, yağ ve tohumlarından elde edilir.

  Meyve kokuları: Taze ve hafif kokulardır. Temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeği. Genellikle çiçek ve şipre notaları eşlik eder.

  Şipre: Kuvvetli esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler. Temel notaları ağaç, meşe yosunu, misk ve patçulidir. Bunlara genellikle çiçek ve meyve notaları eşlik eder.

  Oryantal: Ağır ve egzotiktir. Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımından oluşur. Temel notaları misk, vanilya, amber, değerli ağaçlardır. Bunlara genellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.

  Taklit parfümün kutusu kötü olur, hologramı bulunmaz
  Son yıllarda taklit parfümler hayatımıza girdi. Açık parfüm satılan mağazalarda, çeşitli markaların kokuları kopyalanıp satılıyor. Ancak sokaklarda, hatta vitrinlerde neyle ve nerede yapıldığı meçhul taklit parfümler de satılıyor. Taklitleri gerçeklerinden ayıran en önemli özellik kutuları. Kutular genelde mat renkli. Üzerinde yazım hatası bulunuyor. Taklit kutular eğer kapalıysa mutlaka inceleyin. Ünlü bir parfümse hologram etiketi olmasına dikkat edin. Parfüm bozuksa renginden belli olur. Bu tip parfümler, cilt hastalıkları, alerji ve kaşıntıya neden olabiliyor.
   


Sayfayı Paylaş