Parazit Bakterilerin Saprofit Bakterilerden Farkı Nedir

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 17 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Parazit ve Saprofit Baklerilerin Farkları

  • Saprofit (Çürükçül) bakteriler: Bu bakteriler dış ortama salgıladıkları enzimler sayesinde doğadaki bitki ve hayvan artıklarını, ölülerini daha basit bileşiklere parçalarlar. Yani, saprofitler organik maddeleri inorganik maddelere çevirirler. Bu çeviri sayesinde kendileri için gerekli besin ve enerjiyi sağlarken toprağın organik madde bakımından zenginleşmesini de sağlarlar. Böyle organik bileşiklerce zengin topraklara humuslu toprak denir. Bu bakteriler glikoz, aminoasit ve vitaminieri ortamdan alırlar. Madde devrinde önemlidirler.

  • Parazit bakteriler: Glikoz, aminoasit ve vitamin gibi önemli maddeleri üzerinde yaşadıkları canlıdan alırlar. Çünkü, parazit bakterilerin besinleri sindiren enzim sistemleri bulunmaz. Bu yüzden parazit bakteriler hayatlarını sürdürebilmek için sindirilmiş besinlerin bulunduğu ortamda (sindirim sistemi, kan) yaşamak zorundadırlar.

  Bazı parazit bakteriler, üzerinde yaşadığı konak canlıya zarar vermeden yaşayabilirler. Çünkü konak öldüğü zaman bakterinin barınacak ve beslenecek ortamı ortadan kalkar.

  Bu yüzden en gelişmiş parazitler; konağı öldürmeyen ve ona az zarar veren bakterilerdir. Örneğin; İnsanlar K ve B vitaminini bağırsaklarında yaşayan bakterilerden sağlarlar.

  Bazı parazit bakteriler ise, konak canlının ölümüne sebep olan hastalıklara yol açabilirler. Bunlara patojen bakteriler denir.turkeyarena Patojenlerin hastalık yapma yetenekleri; kolayca yayılabilme özelliklerine, girdikleri canlıda çoğalma hızlarına ve çıkardıkları zehrin (toksin) etki derecesine bağlıdır.
   


Sayfayı Paylaş