Parasal Konular

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 30 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Finansal Konular

  Amerika'ya geldiğiniz ilk bir iki ay çok para harcamaya hazırlıklı olun. Yeni geldiğiniz bu yerde yeni bir hayat kuracağınız için büyük miktarda alışveriş yapmanız gerekecektir. Ayrıca etrafı ve piyasayı çok iyi bilmeyeceğiniz için ilk gördüğünüz yerden alışveriş yapmak zorunda kalıp bazı şeylere gereğinden fazla harcama yapabileceksiniz. Okul kampüsünde yaşayacaklar olanların ev döşemek, araba almak, telefon bağlatmak gibi masrafları olmayacağından ilk aylardaki masrafları çok olmayacaktır.

  Kampüs İçinde Yaşayacak Olanlar


  İlk geldiğiniz zaman yanınızda getirmeniz gereken para miktarını aşağıdaki harcamaları göz önüne alarak tahmin edebilirsiniz.

  Okul ücreti (Tuition): Okul ücreti ve ödeme şekilleri genellikle okuldan okula değişir. Bazı okullar bir dönemlik ücreti peşin aldıkları gibi bazı okullar ödeme planı yapabilmektedirler. Okulunuzun bu konudaki tutumunu öğrenip okul için ilk etapta getirmeniz gereken tutarı belirleyebilirsiniz.

  Üniversite Hizmet ve İmkanlarını Kullanma Ücreti (Fees): Bunlar da her dönem başı kayıt yenilediğiniz zaman alınan ve okuldan okula değişebilen ücretlerdir. Bu ücretler genellikle dönem başına 50$-200$ arasında değişebilir.

  Kitaplar ve Ders Malzemeleri: Kitaplar genellikle pahalıdır. Eğer şanslıysanız okulunuzun kırtasiyesinden daha ucuz olan, bu nedenle de çabuk tükenen kullanılmış kitaplardan alabilirsiniz. Ders malzemelerine yapacağınız harcama kitaplara vereceğiniz toplam paranın %10'unu geçmeyecektir. Bu masrafınızın da en az 500$ olacağı söylenebilir.

  Yurt Ücreti: Dönem başına kalacağınız oda türüne bağlı olarak 1.500$-3.000$ arasında bir ücret ödemeniz gerekebilir.

  Sağlık Sigortası: Sağlık sigorta primleri genellikle bir akademik yıl için ödenir. Bu da sigortanın kapsadığı sağlık sorunlarına göre değişiklik gösterir. Genellikle göz sağlığı ve diş bakımını kapsamayan normal bir sigorta planı için ödeyeceğiniz ücret 500$-800$ arasında değişir.

  Yemek: Yurt için ödediğiniz ücret genelikle bir öğünlük yemeği içerir. Bunun dışındaki öğünler size aittir. Aylık yemek masrafınızı sürekli dışarıda yemek yemeniz durumunda tahmini olarak 300$-500$ olarak düşünebilirsiniz.

  Eşya: Yurt odaları size verildiğinde içinde yatak, çalışma masası ve bir de eşyanızı koyabileceğiniz bir dolap bulunur. Bunun dışında çarşaf, yastık, yorgan, lamba gibi gereksinimlerinizi sizin karşılamanız gerekecektir. Eşyalar için 300$-500$ ayırmak gerekebilir.

  Kişisel Harcamalar: Kişisel harcamalar kişisel standartlara bağlıdır. Ancak fazla hareketli olmayan bir hayat için ay başına 500$ civarı kişisel harcamanız olabilir.
  Kampüs Dışında Yaşayacak Olanlar
  Okul ücreti (Tuition): Okul ücreti ve ödeme şekilleri kampüs içinde ya da dışında yaşamanıza bağlı değildir. Bunler genellikle okuldan okula değişir. Bazı okullar bir dönemlik ücreti peşin aldıkları gibi bazı okullar ödeme planı yapabilmektedirler. Okulunuzun bu konudaki tutumunu öğrenip okul için ilk etapta getirmeniz gereken tutarı belirleyebilirsiniz.

  Üniversite hizmet ve İmkanlarını Kullanma Ücreti (Fees): Bunlar da her dönem başı kayıt yenilediğiniz zaman alınan ve okuldan okula değişebilen ücretlerdir. Bu ücretler genellikle dönem başına 50$-200$ arasında değişebilir.

  Ev Kirası: Ev kirası masrafınız yaşayacağınız şehre, şehrin hangi bölgesinde yaşayacağınıza, tek başınıza ya da oda arkadaşıyla yaşayıp yaşamayacağınıza, ve evin eşyalı olup olmaması gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle kiralar hakkında en doğru bilgiyi okulunuzdan öğrenmeye çalışmalısınız.

  Elektrik ve telefon masrafları: Çoğu apartmanda ısınma için fazladan bir elektrik parası ödemeniz gerekmez. Bu nedenle kış aylarında elektrik faturanız daha az olacaktır. Yazın klimanız elektriğe bağlı olduğundan elektrik masrafınız yazın artacaktır. Kış ayları için ortalama elektrik faturanız ay başına 25$-50$ arasında olabilir. Yaz aylarında bu rakamları iki katı gibi düşünebilirsiniz. Telefon faturanızı en çok arttıracak olan Türkiye ile konuşmalarınız olacaktır. İlk bir kaç ay paranın ne çabuk gittiğinin farkına varmayacağınız için telefona da çok para harcayabilirsiniz. Kendinize telefon konusunda bir sınır belirlemeye çalışın. Ortalama bir fatura 50$-100$ arasında olabilir.
   


Sayfayı Paylaş