Papatya Ekimi, Papatya Nasıl Ekilir

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 17 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Papatya Nasıl Ekilir
  Papatyada doğrudan tohum ekiminde 2 temel yöntem vardır 1. sonbahar ekimi 2. ilkbahar ekimi

  İlk ürün hasadından sonra pullukla çok derin olmayan bir işlem yapılmalıdır. Yabancı ot problemi olmayan, iyi yapıdaki topraklarda ve çok yıllık papatya yetiştiriciliğinde pulluklu sürüme gerek yoktur. Tohum yatağı derin olmamalıdır. İyi hazırlanmış ince yapılı bir tohum yatağı hazırlanmalıdır. Ekimden önce ekim alanı tekrar bir merdane ile işlenir.

  Sonbahar ekiminde çeşide göre ekim sonundan kasım sonuna kadar ekim yapılaması uygundur. Ekim zamanı bitkinin kış soğuklarına dayanabilmesi için 6-8 yapraklı döneme ulaşması bakımından önemlidir. Kışlık ekim kısa gün koşullarında uzun bir vegetatif gelişim sağlar ve bu sayede yüksek verim alınır. İlkbaharda verim düşmektedir.

  Çok yıllık üretim yapılacaksa hasattan sonra hasat artıkları temizlenin ve derin bir sürüm yapılmaz ve sonbaharda aynı tarlada yeniden çıkış olur(dökülen tohumlardan). Bu şekilde dökülen tohumlarla yapılan ekimde verim düşüşü olmaz. Ekim rüzgârsız havada yapılmalıdır Tohum ince kum ya da benzeri bir şeyle karıştırılır ve ekilir. Dekara 200–300 gr arası tohum atılır. Papatya gün ışığında çimlenen bir bitki olduğu için ekimden sonra üstü toprakla kapatılmamalıdır.turkeyarena.net Rüzgârla uçmasını önleyecek şekilde ekim çizgisi yapılmalıdır. Sıra arası mesafesi iklim ve toprak şartlarına göre 15–45 cm arasında değişir.

  Gübreleme: Papatya azot seven bir bitki olduğu halde fazla azot aşırı boylanmaya neden olur. Azotla çiçek verimi ile yağ oranı yükseltilebilir ama istenmeyen vegetatıf aksamlar çiçekten 2 kat fazla gelişir. Uçucu yağ içeriği gübreleme sonucu etkilenmiyor olsa da birleşim etkilenecektir.

  Sulama: Tohum ekiminden sonra toprakta yeteri nem yoksa yapılacak ağır olmayan bir sulama çimlenme ve çıkışa faydalı olacaktır. Sonrasında ise bitkinin gelişimi toprak ve yağış miktarına göre sulama yapılıp yapılmayacağına karar verilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş