Panik Atak Egzersizleri

Konusu 'Psikiyatri' forumundadır ve elif tarafından 29 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Panik Atak Tedavisinde Solunum Egzersizleri
  Nefes alma egzersizine başlamadan önce sağ avucunuzu göbeğinizin hemen altına, sol elinizi göğsünüzün üstüne (göğüs hizasına) koyun ve gözlerinizi kapatın.

  Nefes almadan önce ciğerinizi iyice boşaltın. (nefesi verirken ciğerler zorlanmamalı ve nefes itilmeden kendiliğinden çıkmalı.)

  Ciğerlerinizi iki parca halinde hayal edin ve "biir" , "ikii" diye içinizden sayarak ciğerinizin bütününü doldurun.... Kısa bir süre bekleyin , "bir-iki" diye diye sayarak, nefesinizi aldığınızın iki katı sürede boşaltın. Sağ eliniz göğüs kemikleinizin , hareketli bir köprü gibi , yana doğru açıldığını hissetmeli ...Yine bir nefes almadan iki saniye bekleyin .

  Bu egzersizler panik atak geçirmiyor olmasınız bile gün içerisinde kaygı endişe veya heyecan yaşadığınız durumlarda sizi rahatlatacak ve heycanınızın azalmasını sağlayacaktır.

  Bedenin kontrolsuz olarak verdiği bu tepkileri kontrol edebilmenin ilk adımı nefesimizi kontrol edebiliyor olmamızdır. Hepimiz soluğumuzu kontrol edebilme yeteneğine sahibiz, istediğimiz zaman nefes alabilir ve istediğimiz zaman nefesimizi tutabiliriz bu tamamen bizim denetimimizdedir. Ancak vucudumuzun otonom denilen istem dşı çalışan organlarının (kalp, vücut sıcaklığı, kan basıncı)kontrolu Ya da denetimi mümkün değildir. Nefes egzersizi ile kısmen otonom sistem üzerinde kontrol sağlanabilmektedir. Panik, Endişe, kaygı, korku anlarında otonom sistemimiz devreye girdiğinden bu sistemi kontrol edebiliyor olmak sakinleşmemizi olaylar karşısında daha soğukkanlı ve sağlıklı tepkiler veriyor olmamızı sağlayacaktır.
   


Sayfayı Paylaş