Palyaço Bıçak Balığı (Notopterus Chitala)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Palyaço Bıçak Balığı (Notopterus Chitala)

  Nadir bulunan türlerden biridir. Dünyada "clown knife fish" (palyaço bıçak balığı) ismiyle bilinir. Ülkemizde yine bir bıçak balığı olan hayalet (black ghost knife fish) daha çok tanınır. Palyaço bıçak balıkları çoğu zaman akvaryumcularda bir köşede unutulan balıklardır.

  Hayaletlere oranla ışıktan çok daha az ürkerler. Bu sayede gün boyunca akvaryum içerisinde saklanmadan dolanırlar. Yine de çok zayıf bir aydınlatma kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede canavar sınıfında gösterilen bu balıkları elden kuru yem almaya bile alıştırabilirsiniz. Çoğu kaynakta kendi türü dahil hiç bir balıkla beraber bakılamayacağı belirtilse de ben bu balıklardan dördünü birarada sorunsuz yaşatabildim. Kuru yemleri kabul etmediği, sadece balıkla beslendiği bilgisi de geçerli değildir. Canlı yemlerle beslemek büyümeyi hızlandırmakla birlikte balıklardaki agresif davranışları da ortaya çıkarmaktadır.

  [​IMG]

  Yavruyken kuyruğa yakın birer leke gibi gözüken benekler balık büyüdükçe belirginleşir ve erişkinlikte etrafında sarı halka oluşur. Zeytin yeşiline çalan gri derilerinin üzerinde bu benekler muhteşem bir görüntü oluşturur.

  Değişen su koşullarına dayanıklıdırlar. Ancak ilaç kullanımına hassastırlar.turkeyarena.com

  Gözleri karanlıkta görmeye adapte olmuş bu türün ilk bakışta (özellikle parlak ışıklı bir satış akvaryumunda) kör olduğunu bile düşünebilirsiniz. Ancak ağırlıklı olarak hareketi algılayan bu balıklar sizi kısa sürede şaşırtacaklardır. Koku duyuları iyi gelişmiştir ve en küçük yem parçasını bile saniyeler içinde bulup mideye indirirler.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş