Padişahlarının Divan Üyelerini ve Yabacı Elçileri Kabul Ettiği Yer

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 16 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Osmanlı padişahlarının divan üyelerini ve yabacı elçileri kabul ettiği yer sarayın hangi bülümüdür?
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  SARAY
  Osmanlı Devleti’nde saray, padişahın özel hayatının geçtiği ve devletin yönetildiği yerdi. Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarından itibaren saray teşkilâtı kurulmuş, devletin gelişmesine paralel olarak, saraylar da büyümüştür. İlk saray, 1326’da Bursa’da, daha sonra 1361’de Edirne’de yapılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı, XIX. yüzyıl ortalarına kadar padişahların oturduğu ve merkez teşkilâtının bulunduğu yer olmuştur.

  XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren padişahlar, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve Çırağan Sarayı gibi saraylarda oturmaya başladılar. Topkapı Sarayı, iki bölümden oluşuyordu:

  BİRÛN (DIŞ SARAY)
  Sarayın dış bölümüdür.Sarayın, Bab-ı Hümayun adı verilen dış kapısından girildiğinde, birinci avluya geçilir. Bundan sonra varılan Babü’s-selâm kapısından girildiğinde orta avluya geçilir. Bu avluda “ Has Odalar ” yer alır. Bu odada saray hizmetlileri bulunurdu.Orta kapıdan sonra ise ikinci avluya geçilir. Burada, Has Ahırları, Zülüflü Baltacılar koğuşları ve Divan-ı Hümayun’un toplandığı “Kubbealtı ” bulunurdu. İkinci avludan sonra Babü’s-saade denilen kapıya ulaşılır. Bu kapı,Birûn (dış saray) ile Enderun’u ( iç saray ) birbirine bağlardı. Babü’s-saade’nin karşısında padişahların, Divan üyeleri ve yabancı elçileri kabul ettiği “Arz Odası” vardı.

  ENDERUN (İÇ SARAY)
  Burası, padişahın özel hayatını geçirdiği bölümdü. Bu bölümde, Enderun denilen saray okulu ve Harem bulunurdu. Enderun, saray görevlilerinin yetiştirildiği yerdi. Enderun’da eğitim faaliyeti “ oda ” adı verilen yerlerde yapılmaktaydı. Enderun’a alınacaklarla ilgili olarak yapılan işlemler şunlardı:

  Devşirme yoluyla toplanan çocuklar, Acemi Ocağı’na gönderilmeden önce, bir seçime tâbi tutulurlardı. Seçilen çocuklar, önce Edirne Sarayı, Galata Sarayı ve İbrahim Paşa Sarayı’nda eğitilirlerdi. Bu eğitim sonrası ikinci bir seçim daha yapılırdı. Bu seçim sonrası Topkapı Sarayı’ndaki “ Büyük Oda ” ve “ Küçük Oda ”ya alınırlardı. Burada sıkı bir eğitimden geçirilirlerdi. Bu eğitimin amacı, saraya alınacak kişileri, devlet adamı, asker ve seçkin kişiler olarak yetiştirmekti. Bu odalardaki eğitimler sonrasında da yeni bir seçim yapılır; seçilenler, padişahın özel hizmetine ait odalara alınırlardı. Bu odalar şunlardı:

  HAS ODA: Burada bulunanlar, padişahın günlük hizmetinde bulunurlardı. Bu odanın yöneticisine “ Hasodabaşı ” denilirdi. Has Oda, rütbe bakımından en yüksek hizmetlilerin bulunduğu yerdi.

  HAZİNE ODASI: Bu odada bululanlar, padişahın özel hazinesine ve değerli eşyalarına bakarlardı.

  KİLER ODASI: Burada bulunanlar, padişahın sofra hizmetlerine bakarlardı.

  SEFERLİ ODASI: Müzisyen, berber gibi hizmetlilerin bulunduğu yerdi. Bu odalarda eğitimlerini tamamlayanlar, “ çıkma ” denilen bir tayin usulüyle Birûn’da ve taşrada önemli görevlere getirilirlerdi.

  HAREM: Saray kadınlarının bulunduğu bölümdü.Burada, padişahın annesi valide sultan ve eşleri ile cariyeler bulunurdu. Harem’deki kadınlar başkalfa kadının yönetiminde özel bir eğitimden geçirilirlerdi. Harem’in yöneticisi “ harem ağası ” idi.


  Kaynak: http://www.turkeyarena.net/turkeyarena/tarih/31168-osmanli-merkez-teskilati.html
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Medhal Salon’da yabancı elçilere ziyafet veriliyordu
  Saray, Mabeyn-i Hümâyûn (Selamlık), Muayede Salonu ve Harem-i Hümâyûn adı verilen üç ana bölümden oluşuyor. Mabeyn-i Hümâyûn, zemin ve birinci katta yer alıyor. Dışa dönük görüntüsü ve ihtişamıyla sarayın en önemli bölümü. Sultanın devlet işlerini yürüttüğü, devlet ricalini ve elçileri kabul ettiği Resmi Daire... Devlet erkanı ile yabancı erkanın imparatorluğun gücü ile ilk kez karşılaştığı mekan burası. Dış Mabeyn’de, yabancı konuk ve elçilerin kabul edildiği Süfera Salonu yer alırken, İç Mabeyn’de de “Hünkâr Dairesi” adı verilen sultanın çalışma, dinlenme, kabul odalarını ve hamamını içeren yerler bulunuyor. Selamlık bölümünde, Hasbahçe’den çıkılan merdivenlerin sonundaki Medhal (Giriş) Salonu, sarayın ana giriş mekanı. Salona girildiğinde, iki yanda görülen Boulle işi büyük masaların tablalarında Sultan Abdülmecit’in tuğrası bulunuyor. Atatürk’ün 1934-36’daki 2’nci Dil Kurultayı da bu salonda gerçekleşti.
   

Sayfayı Paylaş