Özel Atatürk fotoğrafları

Konusu 'Atatürk Resimleri' forumundadır ve ot-gu tarafından 9 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Maçka Mezat, 10 Mayıs’ta Atatürk’ün özel fotoğrafçısı Jean Weinberg’in fotoğraflarından oluşan bir albümü satışa sunuyor. Albüm, Atatürk’ün 8 sene aradan sonra İstanbul’a gelişini ve karşılama törenlerini anlatıyor.

  Maçka Mezat, 10 Mayıs Cumartesi günü düzenleyeceği İlkbahar Müzayedesi’nde çok özel bir fotoğraf albümünü satışa sunuyor. Atatürk’ün özel fotoğrafçısı Jean Weinberg’in çektiği 88 fotoğraftan oluşan albüm açık arttırmaya çıkarılacak.

  ALBÜMÜN ÖYKÜSÜ
  Mütareke yıllarında İstanbul’dan çıkan Atatürk, 8 sene aradan sonra tekrar İstanbul’a gelir. 1 Temmuz 1907’de, yanında yakın arkadaşları Kılıç Ali, Selim Bozok, Sabiha Gökçen ile birlikte Ankara’dan trenle İzmir’e, oradan da Ertuğrul Yatı’yla Boğaz’a gider. İstanbul halkı bu karşılamaya günler öncesinden hazırlanmıştır. Atatürk ve arkadaşlarının bulunduğu Hamidiye Zırhlısı, torpide gemileri ve top atışları eşliğinde Boğaz’a girer. Bu gezinti, saatler sürer... Adalar üzerinden Dolmabahçe’ye gelirler. Dolmabahçe’de onları kızkardeşi Makbule Hanım karşılar. Makbule Hanım sarayın kapısındadır. Günün devamında, denizde ve karada fener alayları düzenlenir. Bu müthiş bir karşılamadır. Ve Weinberg her dakikasını fotoğraflarıyla ölümsüzleştirmiştir.


  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  orjinal resimler teşekkurler oğuz resimler için
   
 3. FIRATONURLU New Member

  Cokk Karizma bi insan.
   

Sayfayı Paylaş