ÖTV indirimi 1.6 lık modelleri tüketince kiralama 2. ele kaydı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 7 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  ÖTV indirimi 1.6'lık modelleri tüketince kiralama 2. ele kaydı
  ÖTV indirimi uzun dönem otomobil kiralama fiyatlarını da yüzde 10'a varan oranda ucuzlattı. Ancak 1.6 lt motor hacmine kadar araçlarda stokların çoğunun tükenmesi nedeniyle ana firma veya bayiden istediği araçları bulamayan oto kiralamacılar birçok modelde talebe cevap veremiyor.  Araç satışlarındaki ÖTV indiriminin ardından uzun dönemli araç kiralama fiyatları da yüzde 10'a varan oranda geriledi. Nisan ayı başında kurlara bağlı olarak yapılan zamlara rağmen eski seviyesinden halen yüzde 10'a varan oranda geride olan otomobil fiyatları, genelde 24 veya 36 aylık süreyle yapılan operasyonel kiralama işlemlerinde de avantajlı hale geldi. Ancak özellikle 1.6 litreye kadar motor hacmi olan bazı otomobillerde stokların tükenmesiyle kiralama şirketleri, müşterinin istediği birçok marka ve modelde talebi geri çevirmek durumunda kaldı. Firmalar distribütör, üretici veya bayiden istediği modelleri çekemeyince "filo" satış pazarı adeta durma noktasına geldi. Pazarda, 2. el otomobil kiralamaya yönelen firma ve müşteri sayısı da gittikçe artmaya başladı.

  Araç bulmakta zorlanıyoruz

  TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) Önder Erdem ÖTV indiriminin kiralama pazarında bir hareketlilik yarattığını vurgulayarak, "Ancak araç bulamıyoruz. ÖTV indirimi kamudan talep edildiği zaman yapılsaydı bugün tablo farklı olacaktı. Beklenen fayda tam görülemedi" dedi. Geçen yıl oto kiralamacıların yılda 50-55 bin adet 0 km araç alımı yaptığını, bu yıl 40 binlerin öngörüldüğünü kaydeden Erdem, sektörde 2. el araç kiralamanın rağbet görmeye başladığını söyledi. Erdem şöyle devam etti: "KDV kanununda 24 ay süresi var. Kiralama şirketiyseniz, aracı 31 Aralık 2007'den önce aldıysanız ve bu aracı 24 aydan önce satıyorsanız bu durumda satışta ve teslimde yüzde 18 KDV ödüyorsunuz. Ancak sektör bu araçları eskiden yüzde 1 KDV ödeme hesabıyla aldı. Şimdi satarsa yüzde 17 zarar olacak. Bu yüzden sektörde bazı firmalar erken dönen aracı zarar etmemek için yeniden kiralamayı tercih ediyor. "
  İkinci el kiralamanın birçok dünya ülkesinde rağbet gördüğüne değinen Erdem, "Halen Türkiye'de 2. el araç kiralama oranı oldukça düşük. Finansmanı olan ve elindeki araç stoğunu bu şekilde kullanmak isteyen firmalar bunu uyguluyor. Böyle bir talep var. Zaman içinde kiralama pazarı bu talebi karşılamaya gidecektir" dedi.

  Haziran sonrası zam gelecek


  ÖTV indirimi sonrası 2 hafta gibi kısa bir sürede perakende satışlarının, stokları hızla azalttığını belirten LeasePlan Genel Müdürü Türkay Oktay, "Vergi indiriminin açıklanmasıyla kiralama taleplerinde önemli artış gerçekleşti. İndirimden yararlanarak filolarını değiştirmek isteyen müşterilerimizden talepler aldık, hem de yeni müşteri talepleriyle karşılaştık. Operasyonel kiralama fiyatları da vergi indirimiyle ucuzlayan araç bedellerine paralel yaklaşık yüzde 10 düştü" diye konuştu. Filo şirketleri olarak, perakendeye ek talep yarattıklarını söyleyen Oktay, "Ancak şimdi araç bulmakta zorlanıyoruz. Genelde Hyundai, Renault, Fiat'ın bazı modelleri var. Ancak Toyota, Ford, VW gibi markalarda talebe şu an cevap verilmiyor. Biz de bugün itibarıyla müşterileri bulabildiğimiz araçlara yönlendirmeye çalışıyoruz" dedi.
  ÖTV indiriminin finansal krizin etkilerini hisseden otomotive ciddi bir hareketlilik getirdiğini vurgulayan Oktay; "3 aylık indirim süresinin şu anda mevcut araç parkını yenilemek ve satın almadan operasyonel kiralamaya geçmek isteyen şirketler için çok doğru bir zaman" olduğunu söyledi. Stoklardaki hızlı azalma sebebiyle 3 aylık dönem sonunda ÖTV indiriminin uzatılmayacağı görüşünü savunan Oktay, "ÖTV değişikliği bittikten sonraki dönemde gelecek araçlarda kur farkı olacağından araç fiyatlarına yüzde 5-10 arasında zam geleceğini düşünüyorum" dedi.

  2. elde fiyatlar yüzde 20-25 düşük

  ÖTV indirimi sonrasında ana markalardan yeni araç bulmakta zorluk çektiklerini kaydeden Intercity Kiralama Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak bu dönemde 2. el araç kiralamaya ağırlık verdiklerini belirtti. İkinci el araç kiralarının sıfırlara göre yüzde 20-25 daha ucuz olduğunu kaydeden Ak şöyle devam etti: "İkinci elde fiyatların da bir miktar düştüğü bu dönemde biz geri dönen otomobillerimizi tekrar kiralamaya veriyoruz. İkinci el kiralamada 2 veya 3 yıllık uzun kontratlar zorunlu yapılmadığından bazı müşterilerin daha da işine geliyor. İkinci el otomobillerde 6 ay, bir yıllık süreler de söz konusu olabiliyor. Ancak tabi ki bizim araç filomuz ve ekibimiz uygun olduğu için 2. el işi yapabiliyoruz. Bu operasyonlarda aynı 0 km gibi full garanti ile hizmeti veriyoruz."

  ÖTV etkisini martta otomobilde gösterdi

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) rakamlarına göre Türkiye'de 2009 Ocak-Mart binek ve hafif ticari araç toplam pazarı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19.9 düşerek 96.459 adet olarak gerçekleşti. Ancak mart ayı ortasında devreye giren ÖTV indirimiyle otomobil satışları 40 bin 622 adet, hafif ticari araç satışları 14 bin 489 adet olmak üzere toplamda 55 bin 111'i buldu. Bu da 2008 Mart otomobil satışlarına göre yüzde 19 artışı, hafif ticari araç satışlarına göre yüzde 25.7 düşüşü gösteriyor. ÖTV indirimine rağmen firma ve şahıslar hafif ticari araca rağbet göstermeyince mart ayı binek ve hafif ticari araç toplamında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.7 artmış oldu. Otomotivciler nisanda da pazarın 55 bin adetler seviyesinde olmasını öngörüyor.
  06.04.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş