ÖTV düzenlemesi galericileri 2. el otomobilci yaptı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 9 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Taşıt araçlarının satış fiyatlarında yapılacak indirim oranı ne olursa olsun, Maliye'nin en fazla yüzde 10'luk indirime denk gelen Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) vazgeçmesiyle kâr marjları azalan galericiler (grey marketler), çareyi ikinci el otoda buldu. Uygulamanın ardından fiyatların 4 bin eurodan 10 bin euroya kadar zamlanması nedeniyle zor durumda kalan galericiler, sıfır kilometre lüks araç ithalatı yerine, ikinci el lüks araç ticaretine yönelmeye başladı..

  [​IMG]


  Bazı galericiler ise distribütörlerle işbirliği yapıp, başta Çinli firmalar olmak üzere ilk kez Türkiye pazarına girmeyi hedefleyen otomobil markalarının bayiliğini alma yoluna gitti. Doğuş Otomotiv yetkilileri, yeni kanunun getirdiği kısıtlamaların artık galeriler için yeni araç satışının cazibesini düşürdüğünü belirterek, "Galeriler kârlılığın daha yüksek olduğu ikinci el işine konsantre olacak" değerlendirmesinde bulundu.
  Maliye Bakanlığı, araç satışlarında indirim oranı yüksek gösterilerek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahının aşındırıldığı gerekçesiyle, 1 Temmuz 2008'den itibaren yürürlüğe koyduğu ÖTV Genel Tebliği ile matrah hesabında dikkate alınan indirim oranına yüzde 10'luk sınır getirmişti. Böylece bayiler ve distribütörler, bu tarihten itibaren motorlu araç satışlarında ÖTV hesabında en fazla yüzde 10 indirimi esas almaya başlamıştı.
  Uygulama, distribütör veya bayi tarafından satışa sunulan araçlarda gözle görülür bir fiyat artışına sebep olmazken, yurtdışından 0 kilometre lüks araç ithalatı yapan galerilerin fiyatlarına zam yapmasına neden oldu. Eskiden yurtdışından ithal ettikleri lüks otomobillere yüzde 20-30 oranlarında indirim yapıp, ÖTV'yi indirimli ödeyen galericiler, indirim marjı yüzde 10 ile sınırlanınca birçok modelin fiyatlarına zam yapmak zorunda kaldı. Türkiye genelinde sayıları yaklaşık bin 900'ü bulan ve sıfır kilometre lüks araç ithalatı yapan galericilerin, yılda 5 ile 10 bin adet arasında lüks araç ithalatı yaptığı tahmin ediliyor.

  Sıfıra 4-11 bin euro arası zam
  Yeni ÖTV tebliğinin yürürlüğe girmesiyle greymarketten alınan sıfır kilometre lüks araçlara da yüzde 10'luk indirimin uygulanabileceğini vurgulayan galericiler, bu oranı geçen yüzde 20-40'lık indirimlerin galerinin cebinden çıktığına dikkat çekiyor. Yurtdışından ithal ettikleri araçlardaki maliyetin aynı kaldığını, ancak indirim oranının kısıtlanmasıyla kendi maliyetlerinin arttığını kaydeden galericiler, bu durumda motor hacmi 2 litre civarında olan lüks araçlarda 4 bin, orta sınıfta 5 bin, 3.5 litreyi aşan SUV'larda 7-8 bin, Mercedes S kasa gibi lükslerde de fiyatlara 10 bin euro civarında zam yapıldığını söylüyor.
  ÖTV tebliği öncesi yetkili satıcı fiyatı 138 bin euro olan bir BMW X5, greymarkette 115 bin euroya satılabiliyordu. Tebliğ sonrası aracın greymarket fiyatı 119 bin euroya yükseldi. Böylece galericilerin fiyatları yetkili satıcılara yaklaşmaya başladı. Kendilerinin ithal ettiği 0 kilometre araçların ana marka tarafından garantili olduğunu anlatan galericiler, "Vergiyle ilgili her çıkan yasa araç alımını daraltıyor. Bundan sonra indirimler konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Bazı galerici arkadaşlarımız halen uygulamadan habersiz. Eski uygulama ile fatura kesiyorlar. Daha sonra Maliye ile başları derde girebilir" diyor.

  İkinci elde kontrol galericide
  Pep Consultancy Otomotiv Danışmanlık firması yetkilileri, son gelişmelerin ardından bazı galerilerin sıfır kilometre oto ithalatı yerine ikinci el lüks oto ticaretine ağırlık vermeye başladığını, bazılarının ise Türkiye'ye girmekte olan başta Çinli olmak üzere yeni markaların bayiliğini almak için başvuru yaptığına dikkat çekiyor.
  Doğuş Otomotiv yetkilileri, önceden bazı galerilerin opsiyonel donanımı beyan etmeden satış yapmalarının grey markete yüksek kârlarla satış yapma olanağı tanıdığının altını çizerek, yeni kanunun getirdiği kısıtlamalar ve gümrük beyanlarının daha sık sorgulanır olmasının, grey market için yeni araç satışının cazibesini düşürdüğünü belirtiyor.
  Genellikle sadece yeni araç satışı dışında servis, parça gibi hizmetleri olmayan yerler için daralan kâr marjlarının, gelecekte iki temel yolun ortaya çıkmasına neden olacağına işaret eden yetkililer, "Galeriler artık kârlılığın daha yüksek olduğu ve kontrolun neredeyse tamamının satıcıda olduğu ikinci el işine konsantre olacak. Ki bu durum çok yaygınlaşmaya başladı. Ayrıca euro-dolar paritesinin konumu böyle gittiği sürece, ABD veya Ortadoğu ülkelerinden opsiyonel ekipmanlardaki avantajin bir benzerini parite farkından yakalayarak araç getirerek satmaya devam edecekler" diye konuşuyor.
  Ferrari ve Maserati Türkiye Distribütörü Fermas'ın Genel Müdürü Orhan Ülgür de, yeni tebliğle greymartekçilerin işinin zorlaştığını, ancak pazardaki talep nedeniyle bu tür özel ithalatın süreceğini söylüyor. Kendi müşteri portföylerinin ayrı olduğunu vurgulayan Ülgür, "Biz herkese Ferrari veya Maserati satalım diye çaba göstermiyoruz. Özel müşteri taraması yapıyoruz. Onlara özel hizmet ve avantajlar sunuyoruz" diyor. Ülgür, bu yıl 60 adet Ferrari ve Maserati satmayı hedeflediklerini, uzun bir aradan sonra bu yıl ilk kez 4 adet Ferrari'nin greymarket yoluyla Türkiye'de satıldığı bilgisini aldıklarını kaydediyor.


  2011'E KADAR 2. EL İTHALATI YASAK
  Gümrük Birliği'ne girmesine rağmen ikinci el otomobil ve taşıt aracı ithalatına "çekince" koyduran Türkiye'nin ithalat iznine karar verilip vermeyeceği 2011 yılından sonra belli olacak. Türkiye, ucu açık taahhütlerle, ikinci el araç ithalatının ancak Avrupa Birliği'ne (AB) üye olunması halinde uygulamaya girebileceğini üstü kapalı olarak ifade etti. Ancak özellikle Almanya, ikinci el araç ithalatının açılması için baskı yapıyor. Çünkü en büyük ikinc el araç parkı bu ülkede bulunuyor. Türkiye'de üretim yapan Otomotiv Sanayi Derneği üyeleri, Türkiye pazarının ikinci el araç ithalatına açılmasını, AB'ye tam üyelik sağlanana kadar istemiyor. Çünkü Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde 2. el ithalatının açılmasıyla sektör önemli bir satış kaybına uğramıştı.
  ÖTV tebliği ile önceleri yüzde 40'lara varan indirimleri yüzde 10 ile sınırlamak zorunda kalan galericiler, kâr marjları azalınca yeni arayışlara girdi..


  08.09.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş