Otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesi Komisyon'dan geçti

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 31 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda, otoyollar ve üzerindeki hizmet tesisleri ile köprülerin özelleştirilmesini öngören kanun tasarısı kabul edildi..

  [​IMG]


  Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, Erişme Kontrollü Karayolları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerindeki görüşmeleri tamamladı. Komisyonun bazı değişikliklerle kabul ettiği tasarıya göre, otoyollar, köprüler ve bunlarda bulunan tesis ile varlıkların özelleştirilmesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB) gerçekleştirilecek. Özelleştirme uygulamalarına ilişkin faaliyetler, imtiyaz niteliğinde olacak.

  Bazı değişikliklerle kabul edilen Erişme Kontrollü Karayolları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre, otoyol yapımı, bakımı ve işletilmesi Karayolları Genel Müdürlüğü veya görevlendirilmiş şirket veya şirketlerce ya da otoyol işletme hakkı verilmiş işletici şirket veya şirketlerce yürütülecek. Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun hükümleri de saklı olacak.
  Otoyol, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün teklifi Ulaştırma Bakanlığı'nın onayı ile otoyol yapılacak veya kaldırılacak. Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde işletme hakkı verilen otoyollarda bağlantılar, işletici şirketin başvurusu üzerine veya resen Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kararıyla kurulacak veya kaldırılacak. İşletici şirket tarafından işletilen otoyollarda, şehir geçişleri güzergahının veya karayolunun şehir ile bağlantı ve ilişkilerinin değişiminde, işletici şirketin görüşü alınacak.

  "Kazalar azalmaya başladı denileceğini umuyorum"
  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, otoyolların özelleştirilmesiyle alt yapı yatırımlarının artacağını ifade ederek, özelleştirmeden sonra ''kazalar azalmaya başladı'' denileceğini, buna inandığını söyledi. Unakıtan, daha güvenli ve iyi yollarda seyahat etmenin Türk milletinin de hakkı olduğunu kaydetti. Türkiye'nin özelleştirmede çok büyük yol aldığını, "olsun mu, olmasın mı" tartışmalarını geride bıraktığını ifade eden Kemal Unakıtan, "Bugün milyarca dolarlık özelleştirme yapıldı. Bir kişi çıkıp 'benim hakkım yendi' diye ne mahkemeye ne bize müracaat etti" diye konuştu.

  29.05.2008, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş