Otomotivin ABye ihracatı kasımda yarı yarıya düştü

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Otomotivin AB'ye ihracatı kasımda yarı yarıya düştü
  Otomotiv ihracatının yaklaşık yüzde 70'inin yapıldığı Avrupa Birliği (AB) üyesi 26 ülkeye yapılan ihracatın, kasım ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48 oranında gerilediği bildirildi.

  [​IMG]

  Geçen ay, sadece Belçika, Lüksemburg ve Malta'ya yapılan ihracat artış gösterirken, kalan 23 ülkede yüzde 15,2 ile yüzde 88,8 arasında değişen oranlarda gerileme gözlendi. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) kayıtlarına göre, otomotiv sektörü, ocak-kasım döneminde, 5 kıtada toplam 172 ülke ile 13 serbest bölgeye ihracat yaptı.

  Bu dönemde, özellikle yılın ilk yarısındaki performansı sayesinde yüzde 20,2'lik artışla 21 milyar 951 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan sektör, geçen yılın tamamında yapılan 20 milyar 708 milyon dolarlık otomotiv ihracatını açık ara geride bıraktı.

  Kasım'da yüzde 40,4'lük düşüş

  Ocak ayında yüzde 78,98'lik rekor artış ve 2 milyar 14 milyon dolarlık ihracatla yıla başlayan sektör, temmuz (temmuz dahil) ayına kadar istikrarlı artış trendini sürdürdü. Avrupa'daki pazarlarda özellikle yılın ikinci yarısından itibaren gözlenmeye başlanan daralma, ilk önce ağustos ve eylül aylarında ihracat artış hızındaki yavaşlama olarak kendisini gösterirken, ihracat rakamı da bu aylarda 2 milyar dolar seviyesinin altına düştü.

  Ekim ayında ise yılın başından bu yana aylık bazda ilk kez eksiye düşen ihracat, yüzde 24,3 oranında geriledi. Kasım ayında da eksi yönlü ivmesini artırarak sürdüren ihracat, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,4'lük rekor düşüşle 1 milyar 251 milyon dolara geriledi.

  Avrupa'da düşüş yüzde 48

  Avrupa'da otomotiv üretiminde söz sahibi ülkelerden Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu AB üyesi 26 ülkeye yapılan ihracat ise kasım ayında geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 48 oranında geriledi. Kasımda, sadece Belçika, Lüksemburg ve Malta'ya yapılan ihracat artış gösterirken, kalan 23 ülkede yüzde 15,2 ile yüzde 88,8 arasında değişen oranlarda gerileme gözlendi.
  12.12.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş