Otomotivdeki daralma Türkiyeyi de vurdu

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Kasım ayı Türkiye ve AB otomotiv pazarı verilerini açıkladı.
  OSD'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kasım ayı itibariyle Türkiye'deki otomobil ve ticari araç pazarındaki daralmanın, AB'ye göre daha etkili olduğu bildirilirken, küresel krizin etkisinin de giderek derinleştiği ve Ekim ayına kıyasla Kasım ayındaki daralmanın daha büyük olduğu ifade edildi.

  [​IMG]

  Açıklamada, Kasım ayında yüzde 25,8 gibi yüksek bir oranda azalan otomobil pazarının, 932 bin adet düzeyinde gerçekleştiği ve bu ayda en sert düşüşün yüzde 94,6 oranla İzlanda'da olduğu kaydedildi.

  Ekim ayında artış gerçekleşen Avusturya ve Slovakya'da, Kasım ayında düşüşün başladığı belirtilen açıklamada, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde artışın bu ay da devam ettiği bildirildi.

  Ticari araç pazarı küçüldü

  Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: ''AB ve EFTA ülkeleri ticari araç pazarı ile kıyaslandığında, özellikle 2008 yılı Ekim ayı itibariyle, önemli oranda daralmaya başlayan Türkiye ticari araç pazarının, Kasım ayında yüzde 60 gibi önemli bir oranda düştüğü ve 10 bin 900 adet düzeyinde gerçekleştiği görülüyor. Bu ayda AB ve EFTA ülkeleri ticari araç pazarında daralma, Türkiye'ye kıyasla yüzde 31 gibi daha düşük düzeyde gerçekleşmiştir. 2007 ve 2008 yılları Haziran-Ekim döneminde, Ekim ayına kadar Türkiye, AB ve EFTA ülkelerinde hafif ticari araç pazarlarındaki eğilim oldukça benzerlik göstermekteydi. Ancak Ekim ayı itibariyle Türkiye'de hafif ticari araç pazarında başlayan sert düşüş, Kasım ayında etkisini arttırarak devam etti ve yüzde 61,8 gibi çok yüksek bir düzeyde gerçekleşti. Bu ayda AB ve EFTA ülkelerinde pazar yüzde 31,6 oranında azalmıştır. Kasım ayında Türkiye'de hafif ticari araç pazarı 9 bin adete, AB ve EFTA Ülkelerinde ise 138 bin adete gerilemiştir.''

  Ağır Ticari Araçlar Pazarının, Ekim ayında AB ve EFTA Ülkelerinde yüzde 25,6 oranında azaldığı ifade edilen açıklamada, Türkiye'de bu durumun yüzde 49,3 gibi çok önemli bir düzeyde olduğu ve bu ayda AB ve EFTA ülkelerinde pazarın 32 bin adet, Türkiye'de 1900 adet düzeyinde gerçekleştiği vurgulandı.
  22.12.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş