Otomotivde umutlar tükeniyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 23 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Otomotivde umutlar tükeniyor: GM'in finans kolu banka olma peşinde
  ABD Kongresi'nde hafta başından bu yana süren otomotiv devlerini kurtarma tartışmasından önceki gün de sonuç alınamadı.

  General Motors (GM), Ford ve Chrysler'ın 25 milyar dolarlık kurtarma planı konusunda umutları tükenirken uzmanlar ocak ayında Obama'nın başkanlığı devralmasının ardından Senato ve Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar'ın çoğunluğa sahip olmasıyla plan onaylanabilecek. Ancak bu geç kalınmış bir adım olabilecek ve bu süreçte GM'in nakitinin bitmesinden endişeleniliyor. Bloomberg'de yer alan habere göre, GM CEO'su Rick Wagoner üçüncü çeyrekte 7 milyar dolar harcadıklarını, eylül ayı sonunda ise 16.2 milyar dolarları kaldığını belirtti. GM, 25 milyar dolarlık paketin en az 11 milyar dolarına talip ve bunu yıl sonuna kadar olan ödemeleri için kullanmayı planlıyor.

  [​IMG]
  Bankacılık hamlesi
  Bu arada GM'in içinde bulunduğu zor durumun ciddiyeti her geçen gün yeni bir gelişme ile somutlaşıyor. Şirketin finans kolu GMAC, ABD Merkez Bankası'na (FED) bankacılık holding şirketi olmak için başvurdu. Başvurunun kabul edilmesi halinde GMAC, ABD Hazinesi'nin 700 milyar dolarlık banka kurtarma planındaki yardım için uygun hale gelecek. GMAC'ın çoğunluk hissesine menkul kıymetler şirketi Cerberus sahip bulunuyor. Öte yandan, hafta başında Suzuki'deki hisselerini satan GM, dün de Tayland'daki fabrikasını 2 aylığına geçici olarak kapatacağını açıkladı. Ayrıca fabrikadaki 258 işçinin çıkarılması planlanıyor.

  Bir diğer gelişme de Alman enerji şirketi SolarWorld'ün Opel'in bağlı olduğu GM'e, Almanya'daki 4 fabrikayı ve Rüsselsheim kentindeki araştırma-geliştirme merkezini toplam 1 milyar euroya satın almayı teklif edeceğini belirtmesi oldu. GM'in bir sözcüsü ise, "Opel satılık değil" dedi.
  Avrupa ve Asya'dan da sektöre yönelik kötü haberler gelmeye devam ediyor. Fransız PSA Peugeot Citroen, dün 3550 işçi çıkaracağını açıkladı. Japon Isuzu da geçici ve yarım gün çalışan 1400 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. İngiliz uçak motoru üreticisi Rolls-Royce, 1500-2000 işçiyi çıkarmayı planladığını açıklarken Boeing de ABD'nin Wichita kentindeki fabrikasından 800 kişi çıkaracak. Fransız-Romanya ortaklığı Dacia, üretimine 7 Aralık'a kadar ara verdi. Dacia'ya parça sağlayan Subansamble Auto şirketi de 800 çalışanını işten çıkaracağını bildirmişti.
  21.11.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş