Otomotivde gerçek çözüm için hurda kanunu geçmeli

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 21 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  'Otomotivde gerçek çözüm için hurda kanunu geçmeli'
  OYAK Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, otomotivde ÖTV indiriminin 15 Haziran gibi bitmesinin ardından sektöre yeni bir açılım bulunması gerekeceğini belirterek, 'Ben gerçek çözüm için muhakkak hurda kanununun geçmesi gerektiği üzerinde duruyorum'' dedi.


  OYAK'ın TÜBİTAK işbirliğiyle düzenlediği Liselerarası Matematik Yarışması ödül töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çağlar, çimento sektöründe şu anda Türkiye'de ciddi bir kapasite fazlası yaşandığını, ancak yurt dışında, özellikle batı ülkelerinde alım yapmayı planladıklarını dile getirdi. Çağlar, şu anda bazı tekliflerin bulunduğunu ancak pek çok şirketin henüz satıp satmama kararının netleşmediğini belirterek, ''Bir ay içinde satışlar netleşir. Biz de alıp almayacağımıza bakarız'' dedi.

  Otomotivde temmuz ayından sonrasının oldukça zor gözüktüğünü kaydeden Çağlar, şöyle konuştu: ''Hükümetin ilan ettiği gibi ÖTV indirimi 15 Haziran gibi bittikten sonra sektöre yeni açılım bulunması gerekecek. Ben gerçek çözüm için Almanya ve Fransa'da olduğu gibi muhakkak hurda kanunun geçmesi gerektiği üzerinde duruyorum. Türkiye'de maalesef çok iyi fikirler uygulama bozukluklarından dolayı kötü bir fikir haline gelebiliyor. Hurda teşviki son derece iyi bir fikirdir. Uygulaması da çok iyi bir şekilde yapılabilir. Taraflarla Hükümetin bir araya gelip ortak bir çözüm bulmaması için hiçbir sebep yoktur. Bundan önceki uygulamada bazı koordinasyon bozuklukları olmuş olabilir. Ama daha önce olmuş birtakım sıkıntıların bu fikrin kötü olmasını gerektirmediğinin altını çiziyorum. Şu anda Almanya ekonomisini bu fikir kurtarıyor.'' Sektöre yönelik zam eleştirilerine ilişkin bir soru üzerine de Çağlar, OYAK Renault'da kesinlikle zam yapılmadığını belirterek, satışları ileriye dönük sabit fiyat garantisiyle gerçekleştirdiklerini anlattı.

  "OYAK her zaman bir nakitti, bugün de nakittir"

  Çağlar, OYAK'ın nakit durumu konusunda ise herhangi bir holding, patron ya da aile şirketi olmayan OYAK'ın, 200 bin üyesi olan bir ek emeklilik fonu olduğuna işaret ederek, ''Bu nedenle de her zaman varlıkları yüzde 40-60 arasında nakitte olmuştur. Bugün 'Ciddi bir nakitteyiz' dememizin sebebi tabii ki bankanın, Axa'nın satılmasıdır. Ama bu zaten olağan bir haldir. Bu olağan hali çok fazla abartmamak lazım. OYAK her zaman nakitti, bugün de nakit. Biz bugüne kadar hiçbir şekilde para kaybetmedik ve hiçbir zaman o manada riskli bir yatırım da yapmadık'' diye konuştu.
  21.04.2009, Salı
   


Sayfayı Paylaş