Otomotivciler trafik tescil işlemlerine talip oldu

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Otomotivciler sıfır ve ikinci el araç satışında tescil yetkisi almak için harekete geçti. İkinci el araç satışlarında nakil ve devir işlemlerinin 2009 Ocak'tan itibaren noterler yerine Trafik Tescil Büroları'nda yapılması kararının ardından otomotivciler sıfır araçların "ilk" tescilinin de "yetkili bayilerce" yapılması için devreye girdi.

  [​IMG]


  Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Tarık Taşar "Araç tescil sayıları 2010'da 15 milyonu geçecek. Halen 550'yi aşkın tescil kuruluşunda yaklaşık 3 bin 500 personel görev yapıyor. Bu ileride yetersiz kalacak. Hem sıfır hem de ikinci el satışlarda tescil işlemleri Türkiye'de sayıları bin 500'ü bulan yetkili bayilerce yapılabilir. Böylece işlemler de basitleşecektir" açıklamasını yaptı. Taşar, bu konuda ODD ile bir rapor hazırlayarak Başbakanlık'a sunduklarını belirtti.


  Sistemin temeli 1958'de atıldı


  Türkiye'de her yıl artan oranlarda milyonlarca taşıt aracının satış, devir ve nakil işlemleri gerçekleşiyor. Sıfır kilometre araçların satış işlemleri Trafik Tescil Şubeleri tarafından gerçekleştirilirken, ikinci el araçların satışında devreye giren noter ve Türkiye Şöförler Odası gibi süreçler sıkıntı yaratıyor. Özellikle ikinci el devir ve satışlarında devletin noterler üzerinden aldığı bazı harçlar ve vergiler nedeniyle işlem yapılmayıp kayıtdışılığa sebep olunuyor. Örneğin değeri 6-7 bin YTL olan ikinci el bir aracın satışında bile noter ve diğer masraflar 300 YTL'yi bulduğundan yeni tescil işlemi yapılmayıp genelde araç eski sahibinin üzerinde gözüküyor. Sonuçta araç ve şahıslar üzerinde sık sık haciz, vergi gibi problemler ortaya çıkabiliyor. 1958'de kurulan ve halen uygulanan araç tescil sisteminin artık zamanın ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiğini belirten Taşar, şöyle devam etti: "1990'da tescil kuruluş sayısı 119 iken bugün 500'ün üzerinde. Yeni ve ikinci el araç işlemlerindeki bürokrasi ve kırtasiyeciliğin fazla olması hem zaman hem de para kaybına yol açıyor. Yeni araçlarda vekaletname ile yapılan işlemler yüzde 90'ı buluyor. Ayrıca noter ücretlerinin yüksekliği, Şöförler Odası ve tescil kuruluşundaki sürecin uzun olmasından dolayı araç devir işlemlerinde yeni sahipler adına tescil yaptırılmıyor. "

  Maliye'nin desteğini aldık


  OYDER Başkanı Tarık Taşar bu kadar büyüyen bir piyasada noterlerle veya mevcut tescil bürolarıyla talebe doğru cevap verilemeyeceğini öne sürerek Maliye Bakanlığı'nın bu konuda kendilerine destek verdiğini ifade etti. ODD Genel Koordinatörü Işık Dikmen de uzun süredir bu proje üzerinde uğraştıklarını, Fransız Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi'nden uzmanlarla çalışıldığını belirtti. Fransa'da sistemin incelendiğini, Türkiye'de de Trafik Dairesi Başkanlığı'nın önemli çalışmalar yaptığını kaydeden Dikmen "Sistemin Türkiye'de nasıl çalışacağı konusunda çalışmalar yapıldı. Tescille ilgili yeni kanun hazırlanarak bir önceki hükümetin son maddesi olarak Meclis'e geldi. Ancak araya seçimler girdi ve kaldı. Bunun tekrar ele alınmasını istiyoruz" dedi.

  Avrupa'da satışta noter yok


  TOBB Otomotiv Sektörü Meclis Üyesi Enver Taçbaş Avrupa'daki hiçbir ülkede araç satışlarında noterin olmadığını söyledi. Yılbaşında yürürlüğe girecek uygulama ile ikinci el satışında noterlerin ortadan kalkacağını vergi dairesi ile trafik şubesinin link bağlantıları kurarak oradan motorlu taşıtlar vergi borcu yoktur yazısını alabileceğini belirtti. Taçbaş şöyle devam etti: "Aynı anda alıcı satıcı ilgili trafik memuru önünde tapu işlemi gibi işlemi gerçekleştirecek. Böylece alım satım tek elde toplanacak. Yüzbinlerce kişi noter masrafı yüzünden araçları üzerine almıyorlar. Sonra mülkiyetten problem hacizler geliyor."


  Başbakanlık'a sunulan raporda neler var

  * 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun bazı maddeleri değiştirilmeli ve yeni maddeler eklenmeli.
  * Araç ve sürücülere ait işlemleri yapmak, plaka ve belgeleri vermek üzere Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Araç Tescil ve Sürücü Belgeli İşlem Merkezi kurulmalı.
  * İlk kez tescili yapılacak araçların geçici tescilleri İçişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerce yapılmalı.
  * Basılı kâğıtların kaldırılması (Türkiye Şoförler Odası'nın basıp sattığı), tescil plakalarının yönetmelikte belirtilen usule uymak kaydıyla şoförler odaları ve valiliklerce yetkilendirilen gerçek ve tüzel kişilerce basılmalı.
  * Kurulacak sistemin yaklaşık maliyeti 2.2 milyon YTL olacaktır. Ancak bilgi paylaşımı çerçevesinde sağlanacak verilerin satılması sayesinde sistem maliyeti karşılanabilir.
  * Sistemin devreye girmesi durumunda halen tescil kuruluşlarında görev yapan 3 bin 500 personel trafik denetleme birimlerinde görevlendirilebilir.

  Noterler trafik tescil bürolarının yetersiz kalacağını savunuyor


  Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'un 18. maddesi, 2. el araçların nakil ve devir işlemlerinde noter zorunluluğunu 1 Ağustos 2008'den itibaren kaldırdı. Ancak bazı devir sorunları ve diğer baskılar nedeniyle kanunun yürürlüğe girmesi 1 Ocak 2009'a ertelendi. 2. el araç satın alacaklar, daha önce noterde yaptıkları nakil ve devir işlemlerini 2009'da Trafik Tescil Büroları'nda yaptıracak. Ancak, tescil bürolarında bu işlemlerden ne ücret alacağı henüz bir yönetmelik veya açıklamayla belirlenmedi. Geçen yıl noterler aracılığıyla 1.6 milyon aracın nakil, devir işlemi yapıldığı ve 2009'da bunun en az 2 milyon adete çıkması öngörüldüğünde ortalama 200 YTL'lik bir işlem maliyetiyle ortaya minimum 400 milyon YTL'lik gelir hedefleniyor. Maliye'nin bu konudaki tutumu merakla bekleniyor. Yılbaşı itibariyle devreden çıkacak olan noterler ise işlemlerdeki meblağın yaklaşık üçte birini alıp gerisini Maliye'ye veriyorlar. Trafik Tescil Bürosu sayısının yetersiz kalacağını savunan noterler, Maliye Bakanlığı'nın harç ve diğer oranları belirlediğini, kendilerinin işlemlerde pahalılığı yaratmadığını öne sürüyorlar. Noterlerde yapılan satışlarda yanlış olması durumunda bunun sorumluluğunun tamamen noterlere ait olduğu belirtilirken tescil bürolarında polisin yapacağı her hatalı işlem için devletin sorumluluk altına gireceğini, bunun da devlet üzerine ilave bir yük getireceğini iddia ediyorlar.


  26.08.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş