Otomotivciler destek istedi Unakıtan yeni sınıfı gösterdi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 1 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Otomotiv sektörünün satışlarındaki sert düşüşe hükümetten ’yeni segment’ önerisi geldi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kendisini ziyaret eden otomotiv derneklerine, "Hafif ticari araçta yaptığınız gibi, yeni bir segment yaratın, ben de vergisini düşük tutayım" önerisinde bulundu.

  [​IMG]

  Küresel krizin en fazla etkilediği sektörlerin başında gelen Türk otomotiv sektörü, daralmadan kurtulmak için önlem paketi beklerken, hükümetin sürpriz teklifiyle karşılaştı. Süpriz teklifin detayları, ilk kez geçen hafta cuma günü gerçekleşen ve Türkiye’deki otomotiv sektörünün tüm kesimlerini biraraya getiren automotivİST Kongresi’nde ortaya çıktı. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, 2 hafta önce dernek yöneticileri olarak sıkıntılarına çözüm aramak için Ankara’ya gittiklerini ve hükümetten destek istediklerini söyledi. Burhanoğlu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’la yüzde 39 daralan iç pazarın nasıl hareketlendirilebileceği konusunu masaya yatırdıklarını ancak hiç beklemedikleri bir teklifle karşılaştıklarını belirtti.

  Şaşırtan öneri

  TAYSAD Başkanı Burhanoğlu, "Maliye Bakanımız Unakıtan, ’Bana çözümle gelin, bir proje sunun, ben de size sonuna kadar yardımcı olayım’ dedi." Ömer Burhanoğlu, Bakan Unakıtan’ın bu açıklamasının ardından kendilerine şu süpriz öneriyi yaptığını söyledi: "Daha önce hiç varolmayan bir segment yarattınız. Küçük hafif ticari araç sınıfı ortaya çıktı. Türkiye bu segmentte üretim üssü oldu ve iç pazar 250 bin adetlik seviyelere ulaştı. Yine böyle bir araç üretip, yeni bir segment yaratın, yeni proje hazırlayın. Ben de ona göre vergisini düşük tutayım. Hem zaten yeni ürünler geliştirmeniz için Ar-Ge teşviklerini de çıkarttık. Bu sayede iç pazar hareketlenir. Hem siz hem de ben kazanırım."

  Yaralar sarılabilir

  Burhanoğlu, gelen teklif karşısında sektör temsilcilerinin şaşırdığını ancak Maliye Bakanı Unakıtan’a kimsenin bir öneride bulunamadığını kaydetti. Ömer Burhanoğlu, "Açıkçası Sayın Kemal Unakıtan’ın sunduğu fikir, Türk otomotiv sektörünün nefes alması anlamında büyük önem taşıyor. Böyle yeni bir segment yaratacak ürün olursa, krizin yaraları sarılabilir" diye konuştu..
  01.12.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş