Otomotiv pazarının büyümesi mümkün değil

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve ot-gu tarafından 24 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan İlkbahar, otomotiv sektöründe pazarın daha fazla büyümesinin mümkün olmadığını söyledi..

  [​IMG]


  Ali İhsan İlkbahar, Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) şubat ayında Bursa'da düzenlediği 'Otomotiv Sektörü Gelecek Stratejisi Konferansı'nın çözümünden oluşan raporun sektör temsilcilerine dağıtıldığı törenin açılışında, otomotiv sektörünün, yılın ilk 4 ayında 9,6 milyar dolarlık ihracatıyla toplam ihracatın yüzde 22'sini sağladığını söyledi.

  Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün geçmişte en önde gelen sektör olduğuna dikkati çeken İlkbahar, şöyle konuştu: "Hazır giyim 5,6 yapmış, bizim 9,6'ya karşılık ve yüzde 13'ünü sağlamış bulunuyor ihracatımızın. Demek ki açık arayla Türk otomotiv sektörü ihracat liderliğini sürdürüyor. Bunun devam etmesi lazım. Ama bunun devam etmesi için iç pazarda da birtakım tedbirlerin mutlaka alınması lazım. Ben 15 senelik Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) başkanlığım sırasında defalarca dile getirdim. Bu vergilerle, bu benzin fiyatlarıyla -ki dünyanın en pahalısıdır- Türkiye'deki pazarın daha fazla büyümesi mümkün değil. Benzin fiyatı arttıkça maliyet artışından değil, vergi dahi artırıldığı için bu böyle oluyor."
  İlkbahar, 1993 yılındaki pazarın 575 bin adet olduğunu hatırlatarak, "Geçen sene 641 bindi. Bunun 175 bin, 200 binlere de düştüğü defalarca oldu. Mutlaka ki bu pazarı büyütmek lazım, bu sektörün kalıcı ve uzun vadeli olması için gerekli" diye konuştu.

  "Son 3-4 ayda ekonomide çok şeyler değişti"
  Son 3-4 ay zarfında ekonomide çok şeylerin değiştiğini, yakıt fiyatlarının 130 doları geçtiğini, bu arada çelik fiyatlarında da çok ciddi artışlar olduğunu belirterek, "Son 3 ay zarfında, ton başına 550 euro'dan 700 euro civarlarına çıktı, yüzde 30'ların üzerinde artış oldu. Avrupa pazarında otomotiv bir resesyona girmek zorunda olacak ve yahut da girmemesi için maliyetleri indirmek zorunda kalacağız. Türkiye'de yakıt fiyatları da benzer şekilde artınca 5 lirayı rahatça bulacak. Litresi 5 liraya gelindiğinde insanlar otomobil kullanmakta zorlanacaklar."

  İlkbahar, olumsuzluklara karşın sektörün geleceğine olan inancını koruduğunu dile getirerek, "Ama, hep beraberce bütün gücümüzle çalışarak, çok iyi bir şekilde öğrendiğimiz toplam kalite yöntemlerini uygulayarak, rekabeti de unutmayarak, fiyatları nihai müşteriye yansıtmamamız gerektiğine inanarak çözümü bulacağımıza ve herşeye rağmen sektörü ileriye götüreceğimize inanıyorum" diye konuştu.

  "Türk bankacılık sektörü dünyadaki en sağlam sektör"
  TEB Genel Müdürü Varol Ciliv de son derece dinamik bir sektör olan otomotiv sektörüne yönelik rapor hazırlamanın gururunu yaşadıklarını ifade ederek, dünya genelindeki ekonomik dalgalanmalara dikkati çekti. Ciliv, Türkiye'nin de nedeni iç etkenlerden kaynaklanmayan bir dalgalanma yaşadığını, aslında bunun gelişmiş ülkelerin krizi olduğunu ifade ederek, şu anda ABD'de krizin hafif hafif sonuna gelindiğini, ancak reel sektörler ve üretim üzerindeki olumsuz etkilerinin süreceğini vurguladı.
  ABD ekonomisindeki yavaşlamanın süreceğini, dolaylı olarak bunun Çin ve Hindistan ile genel olarak dünya ekonomilerini de etkilemeyi sürdüreceğini anlatan Ciliv, "Dünyanın en sağlam sektörlerinden biri Türkiye'deki bankacılık sektörüdür. Çünkü bankacılık sektörü, yaşanan krizlerin ardından çok ciddi bir yeniden yapılanma yaşadı" diye konuştu.

  Ciliv, Türk bankacılık sektörünün güçlü bir yapıya kavuşmasının, dünyadaki ekonomik dalgalanmaların Türkiye'ye yansımalarının etkisini azalttığını vurgulayarak, "Ancak bundan sonra kriz, reel sektörü etkileyecek. Onun için büyümeyi destekleyecek tedbirleri almak lazım" dedi..

  23.05.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş