Otomotiv pazarı bunalımda firmaların çabaları tükeniyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Peugeot Türkiye Genel Müdürü
  Jean Pierre Vieux, otomobil fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde düştüğünü belirterek, "Enflasyon ve kurlardaki artışı göz önüne aldığımızda otomobil üreticilerinin araçları satabilmek için ne büyük çabalar sarf ettiğini görebiliyorsunuz. Tabii ki bu çabalar geçici bir süre için gerçekleştirilebilir, ama devam edemez" dedi.

  [​IMG]

  Vieux, Peugeot’nun yeni modeli 308 CC’nin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, son dönemde Türkiye otomobil pazarında çok şaşırtıcı rakamların oluştuğunu ifade ederek, satışlarda yaşanan düşüşe işaret etti. Pazarın bunalımda olduğunu dile getiren Vieux, krizin, üreticilerin stok oranını artırdığını, bunun da fiyatlar konusunda agresif bir politikaya yol açtığını, bu kavgada Peugeot’nun da bulunduğunu söyledi.

  Desteklenmedik

  Jean Pierre Vieux, şimdiye kadar Türkiye’de otomotiv sektörünü destekleyici tedbirler alınmadığını savunarak, konuya ilişkin şunları söyledi: "Aslında bu tedbirlerin alınması iyi olurdu. Türkiye’de otomotiv sektörü önemli bir sektör. Bunu söylerken akla gelen ilk şey ise fabrikalar. Ama başka bir sektör vardır unutulan, bu da otomobil dağıtım sektörüdür. Bir örnek verebilirim; dağıtımda Peugeot Türkiye’de 3 bin-3 bin 500 kişi bulunuyor. Türkiye’de 50 marka temsil ediliyor. Tabii ki bu dağıtım ağlarının boyutları farklı olabilir. Ama yine de 100-120 bin arası çalışan demek. Bu sektörü de hesaba katmak gerekir."

  Ense ısıtıcılı üstsüz 308, temmuzda Türkiye’de

  Peugeot’nun yeni Coupe-Cabriolet modeli 308 CC, yaz aylarında Türkiye’de satışa sunulacak. 2008 Kasım sonuna kadar yaklaşık 650 bin coupe-cabriolet modeli üreten ve bugün bu pazarda yüzde 25.6 paya sahip olan Peugeot, iddiasını 308 CC ile sürdürerek, ekonomik koşullara rağmen 2010 yılında 35 bin adet satış hedefliyor. Bu aydan itibaren Peugeot’nun Sochaux fabrikasında üretilecek 308 CC’nin, Avrupa pazarının ardından, Temmuz ayında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor. Ön koltukların entegre kafalıklarında bulunan ense ısıtıcı "Airwave" sistemi ve ilk kez kullanılan koltuklara entegre "kafa hava yastıkları", 308 CC’yi farklılaştırırken, 308 CC’nin dinamik ve esnek iki motor seçeneği otomatik veya 6 ileri düz vites kutusu ile eşleştirilebiliyor. 308 CC’nin spor veya "haute couture" lüks döşemeleri kumaş, deri ile donatılabiliyor. Deri döşemenin siyah, Vintage (devetüyü) veya Grej ipek renk tercihleri kasanın renk paletine uyum sağlıyor..
  02.03.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş