Otomobil göstergelerinde 3 Boyut dönemi

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 19 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Dijital ve cama yansıtılan göstergelerden sonra,
  otomobillerde 3 boyutlu gösterge dönemine geçiliyor. Alman Fraunhofer Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen 3 boyutlu gösterge sistemi, navigasyon ve sürücüyü bilgilendirme konusunda yeni bir dönemin başladığına işaret ediyor.

  [​IMG]

  Teknolojinin getirdiği tüm nimetlerden faydalanan otomotiv sektörü, teknoloji firmaları için de kendilerini göstermek amacıyle kullandıkları büyük bir arena. En güncel teknolojik özellikleri donanımlarında sunan otomobiller, radar sensörleri ve gece görüş kameraları gibi savaş endüstrisi için geliştirilmiş pek çok yeniliği kullanmaya başlasa da her şey daha güvenli yolculuklar hedeflenerek otomobillerde kendisine yer buluyor. Savaş için geliştirilen teknolojilerin, yollarda güvenlik için kullanılması kulağa ironik gelse de otomotiv sektörü her türlü teknolojiye açık kapı bırakıyor. Güvenlik seviyesini yükseltmek için hem mekanik hem de teknolojik açıdan araştırmalarını sürdüren mühendisler ergonomi konusuna da önem veriyorlar. Pek çok kazanın sürücü hatasından kaynaklandığını düşünen mühendisler, bu soruna çözüm bulmak için gösterge panellerini dahi elden geçiriyorlar. Günümüz otomobillerinin gelişimine baktığımızda kullanılan analog göstergelerin, 70 yıldır aynı mantıkla çalıştığını görmek mümkün. 80’li yıllarda ise dijital göstergelerin otomobillerde kullanılmaya başlanması büyük ses getirmişti. O dönem için ’Bilgisayarlı otomobiller’in gelecekte üretileceğine işaret eden bu gelişme, daha sonraki yıllarda sürücüye net veriler iletemediği gerekçesi ile popülerliğini kaybetti. Yine savaş uçaklarında kullanılan ’head-up display’ sistemi çok kısa bir süre önce otomobillerde de kullanılmaya başladı. Bu sistem sürücünün gözünü yoldan ayırmasına gerek bırakmadan göstergedeki pek çok bilgiyi önce cama yansıtıyor. Ancak Almanya’da faaliyet gösteren Fraunhofer Araştırma Enstitüsü araştırmacıları, geleceğin göstergesini geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

  Kişiye göre ayarlanıyor
  LCD ekranların günümüzdeki pek çok otomobilde kullanılmasından yola çıkan araştırmacılar, bu ekranlara 3 boyut teknolojisini de katarak, daha gelişmiş bir gösterge paneline imza atmışlar. Önümüzdeki ay Hanofer’de düzenlenecek olan CeBIT fuarında tanıtımı yapılacak olan bu gösterge, 3 boyutlu olmasına rağmen kırmızı-mavi camlı komik gözlüklere ihtiyaç duymuyor. Göstergenin üzerine yerleştirilen 2 adet kamera, sürücünün gözlerine göre ekranın açısını ayarlayarak, görüntünün 3 boyutlu olarak algılanmasını sağlıyor. Daha önce Google’ın Google Earth isimli haritalama sistemi üzerinden geliştirilen 3 boyutlu navigasyonunu bir adım ileri taşıyan bu sistem, standart otomobil göstergelerindeki hız, devir, yakıt durumu, müzik sistemi ve lastik basıncı hakkında da bilgi veriyor. Navigasyon konusunda oldukça iddialı olan bu gösterge, gidilecek yerin yol haritası çıkarıldığında etraftaki tüm binaları 3 boyutlu olarak ekrana yansıtıyor. Kişiselleştirilebilme özelliğine de sahip olan sistem, istenildiğinde sürücünün belirlediğine göre sadece devir göstergesini ya da çalan şarkıların isimlerinin ekrana yansıtılabilmesine olanak tanıyor. Sürücü ayrıca anlık olarak trafik raporlarına da ulaşabiliyor. Sistemin kısa bir süre içinde seri üretim otomobillerde kendisine yer bulması bekleniyor.
  18.02.2009, Çarşamba
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş