Otokar dan doğal gazla çalışan otobüs

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Otobüs Karoseri Sanayi AŞ'nin (Otokar) geliştirdiği, doğal gazla çalışan otobüs tipi DORUK 230 GD, görücüye çıktı.Otokar'dan yapılan yazılı açıklamada, alternatif yakıtlarla çalışan araçlar üzerindeki çalışmalar kapsamında, doğal gazlı DORUK 230DG tipi 9 metrelik otobüs geliştirildiği belirtildi.

  [​IMG]

  Asit yağmurlarına neden olan azot oksit (NOx) gazı atılımında yüzde 50, kükürt dioksit (SO2) gazı atılımında ise yüzde 90 oranında azalma sağladığı belirtilen modelin, parçacıklı madde atılım oranının ise dizel yakıt ile çalışan otobüslere kıyasla yüzde 50 ile 75 oranında daha az olduğu kaydedildi.
  Yakıt maliyetinde önemli oranda avantaj sağladığı belirtilen DORUK 230DG modelinin 150 metreküp yakıt kapasitesi bulunduğu, talebe göre araca bağlanan bir bilgisayar yardımıyla yol bilgilerinin toplanarak işlenebildiği bildirildi.

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  Açıklamada, DORUK modelinde kaza anında yüksek güvenlik önlemlerinin devreye girdiği, her türlü olasılığa karşı yüksek teknolojiye sahip sistemlerin kullanıldığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

  “DORUK 230DG'de kazalarda devreye giren ve aracın tüm gaz beslemesini tüplerden kesen 'crash sensör' sistemi bulunuyor. Aracın yakıt hatlarına hasar veren şiddette bir kaza olması durumunda, bir patlamanın meydana gelmesi, bu sistem tarafından engelleniyor. Ayrıca araçta çıkacak bir yangında tüplerin patlamaması için ekstra güvenlik önlemleri alındı. Tüplerin ucunda bulunan ısıya duyarlı tahliye valfleri sayesinde, gaz dışarı tahliye ediliyor ve patlama riski ortadan kaldırılıyor.”
  11.11.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş