Otoda küçük benzinli ve LPG’lilere ilgi artıyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 5 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Otomobil piyasasında akaryakıt zamlarının etkileri hissedilmeye başladı. Gerçek Oto Genel Müdürü Selim Dündar, son aylarda küçük motorlu araçların satışında hareketlilik olduğunu belirtmişti. Oğuşlar Grup Merkez Plaza Satış Müdürü Abdullah Cambaz da, "Son haftalarda LPG’li modellere yoğun ilgi var. Özellikle fabrika garantisi verilen Lada Kalina, geçtiğimiz dönemde az satılırken, son haftalarda satışlar 2-3 kat arttı. Dizel yerine benzinliye yönelen de çıkıyor" diyor..

  [​IMG]


  Dizel otomobiller yakıt tüketimi açısından benzinliye oranla daha avantajlı olduğu için yıllar içinde artan bir ilgiyle karşılaşmıştı. Hatta geçen yıl, dizel otomobil satışları benzinli otomobil satışları ile kafa kafaya gelmişti. Fakat ham petrol fiyatlarındaki artış ve Türkiye’de motorin fiyatlarının benzine daha da yaklaşması, tüketici tercihlerinde etkili olmaya başladı.

  Dönüşüm avantajı

  Farklı markaların dizel modelleri, 3-5 bin YTL daha pahalı olmasına rağmen benzinlilere karşı geçtiğimiz yıllarda ilgi görüyordu. Yılda 35-40 bin kilometre ve üstü araç kullanan tüketiciler dizellere yöneliyordu. Yılda 10-20 bin kilometre yol yapanlar için dizelin cazibesi yoktu. Son aylarda, otogaz dönüşünü de yapılabiliyor olması nedeniyle, benzinli otomobillere ilgi arttı.
  Oğuşlar Grup Merkez Plaza Satış Müdürü Abdullah Cambaz, sıfır modellerin yanı sıra, aylık ortalama 200 adet ikinci el otomobil satış potansiyelleri olduğuna dikkat çekerek, "Akaryakıt fiyatları, tüketici tercihlerinde kesinlikle etkili olmaya başladı. Son 10-15 gündür daha çok 14-15 bin YTL gibi fiyatlara satılan modeller soruluyor. LPG’ye dönüştürülme avantajı olan benzinlilere ilgi arttı" diyor. 10-25 Mayıs döneminde ikinci elde bir hareketlilik yaşandığını kaydeden Abdullah Cambaz, 25 Mayıs’tan itibaren, nispeten bir durgunluk olduğunu söylüyor. Abdullah Cambaz, "Biz bunu psikolojik olarak yorumluyoruz. Çünkü olağan dışı bir şey... Her yıl bahar aylarında ve okulların kapanmasına doğru hareketlilik yaşanırdı, fakat bu yıl biraz durgun. Yalnız, Temmuz’un ortalarına doğru bir hareketlilik daha olmasını bekliyorum" diye konuşuyor. Cambaz, şunları kaydediyor:

  Anadolu da durdu

  "Psikolojik bir etki olduğunu düşünüyorum, çünkü ekonomik verilerde çok büyük bir değişme yok. Euro geçtiğimiz aylarda kıpırdamıştı ama çok etkili olmadı. İnsanlar ellerindeki birikimleri ekonomik kullanıyorlar herhalde... Biraz da, açıkçası piyasada arz fazlası araç var. İstanbul’daki hareketin yeredeyse yüzde 40’ı Anadolu’ya bağlıdır. Yani, buradan alınıp Anadolu illerinde satılır. Anadolu’dan gelen talep azaldığı için bu durgunluk hissediliyor. 4-8 yaşından itibaren Anadolu’ya giden modeller çok. Anadolu’daki ekonomik durumun belirsizliği insanların tedbirli hareket etmesi sonucunu doğurdu."

  Garantili araçlara talep var

  TÜKETİCİ davranışlarını sadece akaryakıt fiyatları belirlemiyor elbette. Aracın ikinci el piyasası, servis bakımı ve daha birçok etken var. Abdullah Cambaz, "Garanti süresi bittiğinde aracı yenileyen bir kitle var. 70-80 bin km’den sonra arayış başlıyor" dedi.

  Servis bakımlı aracı tercih edin, alırken ekspertiz yaptırın

  OTOMOBİL alım kararı verme aşamasındaki tüketiciler, o markanın ikinci elinin nasıl olduğuna, kilometresine çok dikkat ediyor. Peki, otomobilin az kilometre yapmış olması ne kadar önemli? Abdullah Cambaz, bu konuda şu ifadeleri kullanıyor: "Bana soracak olursanız, kilometresinden çok daha önemli olan, servis bakımının yapılıp yapılmadığı... Servis bakımının düzenli yaptırılması çok daha önemli. Otomobilin servis öyküsüne bakın. Yani, 30 bin kilometrede aldığınız bir araç, size çok masraf çıkarabilir mi? Kötü şartlarda kullanılmış olabilir mi? Mesela, araç 130 bin kilometrededir ama servis bakımları, yağ değişimi düzenli yapılmıştır. Sıfır masraflıdır. 5-6 yıl daha sorunsuz kullanabilirsiniz. Bunun yanında şasi numarası ve plakayla, www.trafik.gov.tr’den sorgulama da yapabilirsiniz. Bu bilgileri girdiğinizde aracın bütün bilgileri görebilirsiniz. Aracın hacizli olup olmadığını, trafik cezası bulunup bulunmadığını görebilirsiniz. Bunlar, alım sırasında dikket edilmesi gereken noktalar. Otomobili kimin kullandığı, hangi iklimde kullanıldığı bile önemli. En fazla 15 bin km’de yağ değişimi de yapılmalı. Arkadaşınızdan bile alsanız aracı bir yetkili serviste ekspertizden geçirtin."

  Birinci elde canlanma ikinci eli etkiliyor

  İKİNCİ el otomobil piyasasının, birinci ele de bağlı olduğunu söyleyen Abdullah Cambaz, "Birinci elde hareketlenme olduğu zaman ikinci el de canlanıyor. Alımların bir bölümü takasla yapıldığı için, sıfır satışlarında canlanma olunca ikinci elde araç sayısı artıyor" diye konuşuyor.

  Otomobil yatırım aracı olmaktan çıktı mı

  OĞUŞLAR Merkez Plaza Satış Müdürü Abdullah Cambaz, otomobilin yatırım aracı olmaktan çıkmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Tüketicinin bakışı tamamen değişti. Günümüzde araba alan kişi o araçla ne kadar az zarar ederim düşüncesine sahip. Piyasayı aslında etkileyen bir beklenti de bu. Alırken ciddi pazarlıklar yapılıyor. Herkes fiyatını kırmak zorunda kalıyor."

  Her 10 araçtan 7’si krediyle satılıyor

  OĞUŞLAR Grup Merkez Plaza Satış Müdürü Abdullah Cambaz, bankaların da otomobil almak isteyenlere kredi musluklarını açtığına dikkati çekerek, "Bazı bankalar, 10 yaşa kadar modeller için kredi kullandırıyor. Biz, satışlarımızın yüzde 60-70’ini krediyle yapıyoruz" diye konuştu. 2 yıl önce konutta yaşanan hareketliliğin otomobil satışlarında da olduğunu hatırlatan Abdullah Cambaz, "O dönemde faizler düştüğü için, satışlarda büyük hareketlilik vardı. 2-3 yıl önce 24 ay veya 36 ay vadeyle araç satın alanların taksitleri bitmek üzere" dedi..

  04.07.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş