Otoda hurda desteği planı hızlandı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  ÖTV-KDV indirimi bitti, otoda ‘hurda desteği’ planı hızlandı
  Otomotiv, mobilya, elektronik ve beyaz eşyada ÖTV ve KDV indirimi dün son buldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘İndirimler zaten geçici nitelikteydi; Orta Vadeli Program’da da devam etmeyeceği varsayılmıştı’ dedi. Şimşek, otomotivde hurda indirimi için çalışma yapıldığını bildirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, hurda teşvikinde yaş sınırının 16 olacağının sinyalini verdi. KRİZDE dibe vuran iç piyasayı canlandırmak ve stokları eritmek için hükümetin mart ayında başlattığı vergi indirimleri dün sona erdi. Otomotiv, beyaz eşya, bilişim ve mobilyada vergi indiriminin son gününde bazı mağazalarda yoğunluk yaşandı. Vergi indirimlerini Haziran ayında uzatma kararı alan hükümet bu kez yeni bir uzatmaya gitmedi.

  Normale dönüldü
  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, otomotiv ve diğer bazı mal ve hizmetlerdeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indirimlerinin zaten ‘geçici nitelikte’ olduğunu hatırlattı ve ‘Vergi indirimlerinin Orta Vadeli Mali Program’da da devam etmeyeceği var sayılmıştı’ dedi. Lüksemburg’da düzenlenen Ekonomik Forum’a katılan Şimşek, ÖTV ve KDV indirimi uygulanan ürünlerde normal oranlara dönüleceğini ifade etti ve ‘Doğası gereği, bu geçici bir tedbirdi. Vergi indirimleri geçici nitelikteydi’ diye konuştu. Şimşek, dünya ekonomilerindeki normalleşmeyle birlikte ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın Türkiye’de de devam etmesini beklediklerini kaydetti. Otomotiv sektörü ÖTV indiriminden sonra hurda indirimi beklerken; Bakan Şimşek ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, dün sabah bu konuda ‘müjde’ verdi. Şimşek, ‘Hurda indirimine ilişkin çalışma devam ediyor. Otomotiv sektörüyle beraber hurda indirimine ilişkin çalışmayı sonuçlandırmaya gayret edeceğiz’ derken, Nihat Ergün ise ‘Vergi indiriminde uzatım sözkonusu değil ama hurda indirimi çalışması sürüyor. Hurda indiriminde yaş sınırının 16 olmasını düşünüyoruz, net bir şey yok’ ifadesini kullandı.

  İndirimlerin katkısı oldu
  Piyasayı canlandırmak için gidilen vergi indirimlerinde istenen sonucun elde edildiğini bildiren Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ‘Ekonomi kendi bünyesinde artık bir toparlanma sürecine girdi. Özellikle otomotiv, beyaz eşya, mobilya, elektronik gibi sektörlerde vergi indiriminin önemli bir katkısı olduğunu gördük. Vergi indirimleri gereğinden fazla uzatılırsa faydadan ziyade, etkisi olmayan ilaç gibi uyuşturucu etki meydana getirme ihtimali var’ dedi. Bakan Ergün, otomotivde hurda indirimi konusunda bir teslimat sistemi oluşturduklarını da bildirdi ve ‘Bu çalışma biraz zaman alacak. Şu anda Hurdasan, hurda indiriminde teslim sistemini kullanıyor. Teslim şartıyla hurda indirimi uygulaması mümkün’ dedi
  İndirimin son günü mağazalar doldu.

  BEYAZ eşya ve mobilya mağazaları ile teknoloji marketlerde vergi indiriminin son günü bir yoğunluk yaşandı. Teknoloji marketi Media Markt Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdürü Nuri Topatan, ‘İndirim olduğu dönemde satışlar ikiye katlandı. Vergi indiriminde sona yaklaşılınca yoğun alışveriş yaşandı. Mağazalarımız doldu’ diye konuştu.

  Otomotivde 19 şirkete ‘stok paylaştın’ sorgusu
  REKABET Kurulu, 2006 yılından itibaren hedef ve stok bilgileri ile satış ve fiyat stratejilerini paylaştıkları iddiasıyla, 19 otomotiv firması hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Otomotiv firmalarının, bu teşebbüsleriyle ‘4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanuna’ aykırı davrandığı belirtildi. Rekabet Kurulu’nun internet sitesinden yapılan duyuruya göre; haklarında soruşturma açılan firmalar şunlar: Baylas Otomotiv, Borusan Otomotiv, Daihatsu Türkiye, Doğuş Otomotiv, Ford Otomotiv, General Motors Türkiye, Honda Türkiye, Hyundai Assan Otomotiv, İsotlar Grup, Karsan Otomotiv, Mais Motorlu Araçlar, Mazda Motor, Mercedes Benz Türk, Nissan Otomotiv, Peugeot Otomotiv, Şahsuvaroğlu Dış Ticaret, Temsa Global, Tofaş Türk, Toyotasa.

  OSD: Müdahil olmayız
  Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer, bu soruşturmaya dernek olarak müdahil olma niyetleri olmadığını bildirdi ve ‘Şirketler bu işte sorumlu’ mesajı verdi. Tezer, Reuters’e, ‘Suçlamanın detayı, neyi soruşturdukları bilgisi bizde yok. Şirketler kendi pozisyonlarını değerlendirip belgelerle yanıt verecek’ dedi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar ise yorum yapmayacağını belirtip, ‘Bakıp inceleyeceğiz’ dedi.
  01.10.2009, Perşembe
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 23 Haziran 2017

 2. Elropelle New Member

  Ne kadar ilginç, değil mi? AKP geçtiğimiz aylarda yaptığı beyaz eşya indirimini tam 8 sene önce yine "çözüm" olarak yapmış. Ancak bir gerçek var ki, eskiden işe yarayan çözümler şu anda sadece göz boyuyor. Bu aralar da bir "işsizlik büyük ölçüde çözüldü; büyük istihdam atağı!" diye bir propaganda var. Kendi başımıza yaşasak, hiç etrafımızda yıllardır iş arayanlar olmasa oturup inanacağız bir de. Dün "NATO'nun Libya'da ne işi var?!" diyip de ertesi gün müdahale koalisyonuna giren adamlardan ne beklenir ki yalandan başka? En basitinden kendimden örnek vereyim, Türkiye'de iş arasaydım Kasım'dan beri arıyor olurdum. Gayet gittim yurtdışı kaynaklara üye oldum, Ukrayna'da iş bulup taşındım, adamların http://promocodius.com/tr/magazalar/media-markt-indirim-kodu gibi müşterileri için Türkçe tercüme ve içerik hazırlıyorum. Beğenmediğimiz ülke bizden çok daha medeni bir hayat sunuyor üstüne üstlük. Dil (yabancı ve kodlama) öğrenin, size tek tavsiyem bu.
   

Sayfayı Paylaş