Otoda 6 bin euroluk NİŞ ses sistemi dönemi

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Otoda 6 bin Euro'luk 'NİŞ' ses sistemi dönemi
  İNSANLARIN nadiren kendileriyle başbaşa kaldıkları ve sadece sevdiği müziği dinleyebildiği bir yer var mı bildiğiniz?

  Otomobillere 6 bin Euro'luk 'ses' verdi lüks markaları şimdiden gözüne kestirdi
  Dünyaca ünlü ses ve görüntü sistemleri üreticisi Bang&Olufsen (B&O) bu soruya dayanarak yaptığı araştırmanın sonucunda cevabın 'otomobil' olduğunu bularak 2000 yılında otomotiv sektörüne girdi. Ürünlerinde kullandığı tasarımları ve lüksü ile ön plana çıkan Bang&Olufsen markası sadece üst sınıf markalarla çalışarak otomobilinde 'high-end' müzik dinleme zevkini yaşamak isteyenler için ses sistemleri geliştiriyor.

  [​IMG]

  İlk destek Winterkorn'dan
  9 yıl önce yaptıkları bu araştırmayla insanların otomobillerde çok fazla zaman harcadığını tespit ettiklerini söyleyen B&O Otomotiv Grup Başkanı Jens Peter Zinck, "Otomotiv sektöründe beraber çalışmak istediğimiz markalara, müşterilerine otomobillerinde en iyi ses deneyimini sunacaklarını ve lüksü simgeleyen markamızın PR şansından faydalanacaklarını söyledik. Gelecekte araç içi eğlence sistemlerini de geliştireceğimizi söyledik. Pek çok lüks üreticinin kapısını çaldık ancak kimse müzik sistemine ekstradan 6 bin Euro vermez dediler ve bizimle ilgilenmediler. Ta ki 2003 yılında Volkswagen CEO'su Dr. Martin Winterkorn'un yaptığımız sunumun ardından 'Biz bunu yaparız' diyene kadar."

  Beklentileri aştı
  2 yıl süren çalışmanın ardından 2005 yılında Audi'nin A8 ve S8 modelleri için, 2007 yılında da Q7 için ses sistemi geliştiren B&O, hedeflerin ilk başta çok düşük olmasına rağmen beklentinin üzerinde bir taleple karşılaştı. Audi B&O müzik sistemiyle donatılan 1000 araç satılacağını söylerken, B&O yönetimi en az 2 bin araç satılacağını belirtti. Sonuçta 4 bin B&O müzik sistemli araç satıldı ve Audi diğer modelleri için de Danimarkalı üreticinin geliştirdiği ses sistemlerini opsiyonel olarak sunmaya başladı.

  Mercedes'le anlaştı
  Arkadaşının otomobilinde dinlediği müzikten etkilenenlerin B&O mağazalarına gelip alışveriş yaptığına dikkat çeken Jens Peter Zinck, otomotiv sektörüne girmelerinin kendilerine pek çok avantaj sağladığını da ifade etti. İşe başlarken hedeflerinin lüks otomobil müzik sistemleri üzerinde lider üretici olmak olduğunu söyleyen Zinck, bu yılı 32 milyon dolarlık ciroyla kapatmayı hedeflediklerini kaydetti. Şimdilik Audi, Porsche, Aston Martin ve Jaguar ile çalıştıklarını ifade eden Zinck, "Bu yılın başında Mercedes'le de anlaştık. Hedefimiz Bentley, Rolls-Royce, Lamborghini ve Ferrari gibi üreticiler için de ses sistemi geliştirmek" dedi.

  Yağmur sesini yok ediyor
  Audi 8-S8 için geliştirilen ses sisteminin yağmur yağdığında damlaların aracın tavanına vurarak içerde oluşturduğu gürültüyü hoperlörler tarafından insan kulağının duymayacağı şekilde absorbe edildiğini söyleyen B&O Otomotiv Grup Başkanı Jens Peter Zinck, her marka için farklı özelliklerde sistemler geliştirdiklerini bu sayede markayı diğerlerinden farklı kıldıklarına dikkat çekti. Zinck ayrıca Frankfurt Otomobil Fuarı'nda da yeni sistemlerini tanıtacaklarının müjdesini de verdi.
  20.10.2009, Salı
   


Sayfayı Paylaş