Otocenter’da dükkan fiyatları milyon YTL’yi buldu

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İkinci el araç merkezi Otocenter; İSTOÇ-Tekstil Vadisi hattında değer kazanan bir bölge olarak dikkat çekiyor. Otocenter Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, "Otocenter’da park yeri sorunu var, dükkanlar ihtiyaçları karşılamaz hale geldi ama bu iş artık mahalle içlerinden plazalara, Otocenter ve İSTOÇ otomarket gibi yerlere taşınıyor. O yüzden 2-3 yıl önceye göre dükkanlar değer kazandı. 2-3 yıl önce 400-500 bin YTL olan dükkanlar 800 bin YTL’ye, hatta 1 milyon YTL sınırına çıktı" dedi..

  [​IMG]


  Otomobil ticareti artık modern mekanlara taşınırken, Otocenter gibi sektörün ilk akla gelen yerlerinden birinde de, ihtiyacı karşılayamaz hale gelen dükkanlar bile değer kazanmaya devam ediyor. Mahmutbey Otocenter, "hizmet anlayışıyla öne çıkmak" istiyor. Otocenter’da, ikinci el oto ticaretiyle uğraşan firmalar var.

  Burası artık yetmiyor

  Bazı galeriler sıfır otomobil de satıyor. Şehir merkezine yakın olan; test sürüş alanları, arabayı test edebilme güvencesi sunan, dinlenme amaçlı cafe ve yeşil alanları, danışma merkezi bulunan Otocenter, araç piyasasını takip etme fırsatı sunan internet sitesine de sahip.
  Otocenter Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, Otocenter’de 372 dükkan, 250 büro katı olduğuna dikkat çekerek, "Büroları müşavirleri, muameleciler de kullanıyor. Dükkanların tamamı dolu. Burada en büyük sorun, park yeri sorunu. Otocenter’ın yeri 1992’de alındı. Laleli’deki galerici esnafı buraya getirildi. Laleli’de 3 araba konulacak mekan ideal sayılıyordu. Fakat bugün, 2008’e gelindiğinde konseptte çok değişiklik oldu. En basit dükkanda 8-10 araç var. İhtiyaca cevap verilemiyor" diyor.

  5 araçtan fazlası sığmıyor

  "Plaza tipi oluşumlar daha rahat" diyen Arslan, şöyle devam ediyor: "O tür yerlerin çoğalması lazım. 2 araba konulacak yere müşteri gelmiyor. Küçük yerde, az sermayeyle çalışan ciddi sıkıntı yaşıyor. Otocenter’de galerinin önüne üç araç koysan, iki de içeri koysan 5 araç eder, yer kalmaz. Çözümler araştırıyoruz. Bazı alanları, araç konulabilecek şekilde düzenledik. Bu site bugün yapılacak olsa çok farklı yapılırdı. Dükkan fiyatlarında artış var. 2-3 sene önceye göre kiralar da yükseldi. Bu ilgi, mahalle içlerindeki galerilerin dışarı çıkmaya zorlanmasına bağlı. Alternatif de olmadığı için 2-3 sene önce 400-500 bin YTL eden dükkanlar 700-800 bin YTL’ye kadar çıktı. Hatta 1 milyon YTL istenen dükkanlar var."

  Yeni konsept, modern bir ticaret merkezi

  Otomobil dünyası ile ilgili her şeyi içinde barındıran özel konsepti ile Türkiye’nin ilk ve tek otomobil alışveriş merkezi Automall Projesi’nde de geri sayım sürüyor. Automall içinde ev-ofisler, ofis ve dükkanlar, galeriler, servislerin yanı sıra restoranlar, cafeler mağazalar da olacak. Ayrıca; meraklıları için tuning, oto ses sistemleri, body shop, performans shop, modifiyeciler gibi farklı birimler bulunacak. 659 bağımsız bölüm içinde; bölgede çalışan ve iş hayatının dinamizmine ayak uydurmak isteyen profesyonellerin alacağı yaşama hazır ev-ofisler, bir ilk olacak. ’Otomobil alışveriş merkezi’ konsepti ile yatırımcılar ve otomobil sektörü için yeni bir alternatif olan Automall Projesi, otomobil dünyasına dair akla gelebilecek her ayrıntıyı içinde bulunduracak. Araç alırken yaptırılması gereken tüm işlemler ilk adımdan son adıma kadar tek adreste çözülecek.

  Otocenter’a 5 milyon dolarlık cam giydirme

  İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki otomobil sitesinin boş kalmasıyla ilgili hatırlatmamıza "Orada dükkanlar var ama insanların, tüketicilerin oraya alışması zor olduğu için dolmuyor. Müşterinin ayağı Otocenter’e alışmış. Bu tip yerlerin tanıtımı daha kolay" yanıtını veren Mustafa Arslan, Otocenter’i daha da hareketlendirmek, rahatlatmak site esnafları olarak eskiyen dış cepheleri alüminyum giydirme yaptıklarını bildirdi. Arslan, "Dış görünüm olarak çevreye uyum sağlanamak adına 5 milyon dolar yatırım yapılacak. Herkes üzerine düşen parayı ödeyecek. 1 yıl içinde bu çalışmalar bitecek. İnternet sitesine daha da ağırlık vereceğiz. Herkesin sitemizden haberdar olması için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Modern mekanlar daha çok müşteri çeker Sefer Sucu haklı

  Otomotiv sektörünün geleceği adına daha önce görüşlerine yer verdiğimiz Gerçek Otomobilcilik Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Sucu’nun sözlerine de katıldığını bildiren Otocenter Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, "Otocenter yerine daha modern site kurulmalı; ama bunun için arsa üretilmeli. Burayı satıp yenisini almak ise zor" diyor. Arslan, şunları kaydetti: "Sermaye koyanlar 50-100 araç sergileyebilmeli. Parası olmayan giremeyecek, sermaye koyan girecek. Sermaye giden yerde hareket ve bereket oluyor. Buna belediye öncülük ederse, olur. Büyük, modern mekanlara vatandaş gider. Mesela İSTOÇ Otomarket’te yeni yerler yapılıyor. 1 milyon dolara yer satılacak. Bu bölge oto ticaret merkezi olacak."

  Galerilerin kirası 1000 YTL’den başlıyor

  Mustafa Arslan, Otocenter’de en büyük sorunun park sorunu olduğunu belirtiyor, "Temelli çözümü de yok. Yeşil saha bile yok. Araç bakmak için gelenlerin arabasını bırakacağı yer yok. 10-15 sene önce düşünüldüğünde belki yeterliydi ama bugün kesinlikle yetersiz. İyi bir galerici için 70-80 araçlık yer olmalıydı. Burası için çözüm şu aşamada zor" diye konuşuyor. Bu tip merkezlerde en az 20 araçlık yer olması gerektiğini vurgulayan Arslan, "Bundan sonra 3 arabalık dükkanlar olmamalı. İSTOÇ Oto Market’te bile yer sorunu yaşanacak. Oraya bile araçlar sığmayacak. Orada galerimiz var" ifadelerini kullanıyor. Bu arada, Arslan’ın verdiği bilgiye göre Otocenter’de dükkan kiraları bin YTL ile 3 bin YTL arası değişiyor. En küçük dükkanlar 60 metrekare giriş, 10 metrekare çekme kat ile 70 metrekare. 80-100 metrekarelik yerler de var. 60 metrekareliklerin kirası mevkiine göre değişiyor. Köşe başında, iyi konumda ise 2 bin YTL’ye kadar kiralanıyor. Büyük dükkanlar ise 3 bin YTL’yi buluyor. Otocenter’dan yaklaşık 3 bin kişi ekmek yiyor. Site, 80 dönüm arazi üzerine kurulu..

  24.06.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş