Oto kiralamada yeni sözleşmeler durdu fiyatlar zamlandı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Bankaların kredileri kısması nedeniyle uzun vadeli oto kiralama sektöründe yeni sözleşmeler büyük oranda durdu. Dövizdeki dalgalanma nedeniyle aylık araç kiraları da arttı..

  [​IMG]

  Global mali kriz, şirketlerin oto kiralama talebini de vurdu. Ağırlıklı olarak bankalardan alınan kredilerle dönen operasyonel oto kiralama sektörü, kredilerin kısılması sonucu firmalarla yeni sözleşme yapmayı durdurdu. Yaklaşık 500 firmanın bulunduğu sektörde birkaç büyük şirketin dışında yeni uzun dönemli araç kiralama yapılamaz hale gelirken, fiyatlar ortalama yüzde 27 arttı.

  Dövizdeki oynaklık, kredi maliyetlerinin artması ve bankaların döviz kotasyonunu kapaması aylık araç kiralarını da artırmış durumda. 36 ay süreyle yeni sözleşme yapılan orta sınıf Fiat Linea dizelin aylık kirası 330 euro seviyelerinden 390 eurolara çıktı. Mercedes C serisinin ortalama aylık kirası ise KDV hariç bin 250 eurodan bin 400 euroya yükseldi.

  Türkiye'de yaklaşık 144 bin adet otomobil civarında olan günlük ve uzun dönemli kiralama sektörü, ana üretici ve distribütörlerin de aralarında olduğu önemli bir müşteri grubuna sahip. Uzun dönemli ve günlük kiralama şirketleri Türkiye'deki toplam binek otomobil pazarının genelde yüzde 15-18'ini oluşturuyor. 350 bin adet otomobil satışı olan pazarda yılda yaklaşık 40-50 bin araç kiralama şirketleri tarafından satın alınıyor. Genelde yıl sonuna doğru filolarını yenileyen, distribütör ve üreticilerden çok uygun fiyat alan firmaların bu yıl finansman yetersizliğinden dolayı bu rakamı azaltması bekleniyor. Uzmanlar, bu yıl kiralama şirketlerinin alacağı otomobil sayısının pazarın yüzde 10'undan düşük olabileceğini, gelecek yıl ise finansman kaynaklarının gelişimine göre tekrar değişebileceğini söylüyor.
  Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı ve Hedef Alliance Genel Müdürü Önder Erdem, müşteri tarafında da belirsizlik olduğunu vurgulayarak, "Firmalar da yeni oto kiralama kararlarını erteliyor. Genelde yeni araç kiralamadan kaçıp, eski sözleşmeleri yeniliyorlar" dedi. Intercity Rent A Car Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak da, "Birçok firma son yıllarda karlı olmayan kira fiyatlarıyla kumar oynuyordu. Şimdi kiraladıkları aracın 2. el fiyatı da düşünce işler daha da kötü oldu. 150 civarında kiralama aracı var. 2010'da 300 bin kiralık araç hedefi bence artık hayal" diye konuştu.

  Kiralama kararları erteleniyor
  TOKKDER Başkanı Önder Erdem, sektördeki belirsizliğin bankacılık krizinden kaynaklandığını vurguladı. Erdem, "Birçok banka önümüzdeki dönemde hangi faizlerden borçlanacaklarını bilemediklerinden kredi vermeyi durdurdu. Fonlamada sendikasyonları kullanıyorlardı. Kasım ve aralıkta 4.2 milyar dolar ödeyecekler. Önlerini göremediklerinden kredileri durdurdular. Bu bankacılık krizi uzun sürerse sektör yara alır" dedi. Erdem, bankaların yıl sonuna kadar önlerini daha iyi göreceklerini tahmin ettiğini, zamanla pazarın tekrar açılmasını beklediğini ifade etti.

  İntercity Rent A Car Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak ise, bankaların yurtdışından sendikasyon ve bonolarla para bulduklarını, ancak şu anda bu şansın da ortadan kalktığını belirtti. Uzun dönemli kiralamada firmaların bankalardan aldıkları kredilerle çarkı döndürdüğünü kaydeden Ak, "Ancak sektörde birçok firma son yıllarda kârlı olmayan kira fiyatlarıyla kumar oynuyordu. Şimdi kiraladıkları aracın 2. el fiyatı da düşünce işler daha kötü oldu. 3 yıl sonunda 10 bin dolara satmayı hedeflediği aracın bugün fiyatı 8 bin dolara indi. Düşen 2. el fiyatı ve artan döviz sektörü yıprattı. 2001'de de aynı durum oldu. Müşterisi sağlam olmayanların ödemelerinde de aksama olunca sektörün nakit akışında aksamalar oluyor. Son 2 aydır İstanbul ve Ankara'da 2. el fiyatları filoda yüzde 30 düştü" diye konuştu.

  Büyük firmaların nakit akışı sağlamak ve bankaya kredi borcunu ödemek için çok ucuza araç sattıklarına dikkat çeken Ak, sermayesi güçlü olmayan birçok firmanın ise yeni projelere girmediğini, yeni anlaşmalar yapamadığını söyledi. Sektörde sigorta bedellerinin de arttığını anlatan Ak, "Sektörde yaklaşık 500 firma var. Bunlardan 15'inin kiraladığı otomobil sayısı binin üzerinde. Geri kalanların 150 civarında aracı var. Bu ve önümüzdeki yıl sektörde büyüme hızı ve pazar payları değişecek. 2010'da 300 bin kiralık araç hedefi bence hayal" şeklinde konuştu.

  Piyasada yeni araç kiralayan şirketler azaldığı için büyük firmaların pazarının büyüyeceğine dikkat çeken Ak, önceden araba kiralamayıp satın alan firmaların da kredi maliyetinin yükselmesi nedeniyle araba kiralama işini outsource edeceğini söyledi.

  Önce kredi piyasası açılmalı
  Otokoç, Birmot ve Avis Genel Müdürü Cenk Çimen ise, sektörde tutunmak için firmaların borçlanma ve ödeme kabiliyetinin olması gerektiğini belirtti. Operasyonel kiralama yapanların ellerinde birikecek ikinci el stoğunun da satma kapasitesi olması gerektiğini vurgulayan Çimen, "Ayrıca hizmet ekibi çok önemli. Bu özelliklere sahip firmalar sektörde barınacaklar. Yüzde 18 KDV avantajı geçtiğimiz aylarda bitince sektörden birçok firma çekilmeye başladı. Bu yıl sektörde yeni sözleşme değil, yenilemeler yapılıyor. Şu anda çoğu bankanın döviz kotasyonu kapalı. Zaten faiz ve kurun ne olacağı belli olmadığından YTL ile de anlaşma yapılmıyor. Ancak bu dönem, kredi piyasasının açılmasıyla tekrar aşılacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
  Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Üyesi, Central Car Rental Satış ve Pazarlama Direktörü Nora Karakaş Paşalı da, belirsiz bir döneme girildiğini ifade etti. Sektörde arz sorunu olduğunu vurgulayan Paşalı, firmaların yeni otomobil kiralayan-kiralamayan olarak ayrıldığını belirterek, "Bankalar nereden borçlanacaklarını bilmedikleri için fazla kredi vermekten yana değil. Bu nedenle sektörde sermayesi güçlü olan, kendi sermayesi ile otomobil alıp kiralıyor. Uzun vadeli araç kiralama işine giren birçok otomobil bayi ise bu işten geri çekiliyor" dedi. Paşalı, borçlanma ve sigorta maliyetlerindeki artışın da otomobil kira fiyatlarına da yansıdığını ifade etti.

  Ayda 5-6 milyon YTL trafik cezası ödeniyor

  Türkiye'de sayıları 500'ü bulan operasyonel oto kiralama firmalarına önemli miktarda "trafik cezası" gelmeye başladı. Trafik Müdürlüğü ve Maliye, Türkiye genelinde trafik cezalarını, eğer ceza sürücüye kesilmemişse ruhsat sahibinden tahsil ediyor. İntercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, artık vergi dairelerinin hem OGS hem de trafik cezalarını 3-4 ay içinde firmalara yolladığını belirterek, "Kiraladığımız araçların ruhsat sahibi biz olduğumu için cezayı önce biz ödüyoruz. Ardından sözleşme gereği müşterimize faturalandırıyoruz. Cezalar o kadar çoğaldı ki, artık takip için bir 'Trafik Ceza Departmanı' bölümü kurduk. 27 bin civarında aracı olan bir firmaya ayda bir çuval, yani yaklaşık 800 ile bin adet arasında ceza geliyor" dedi. Ak, sektörün ayda ortalama 5-6 milyon YTL trafik cezası ödediğine dikkat çekti..
  03.11.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş