Oto galeriler şehir dışına çıkacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İçişleri Bakanı Beşir Atalay,
  oto galerilerinin kesinlikle şehir dışına çıkartılacağını belirterek, "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve Ankara Valisini bu konuda göreve davet ediyorum. Yoksa ben bizzat İçişleri Bakanı olarak farklı işlem yapacağım" dedi. Atalay, İçişleri Bakanlığı Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Vilayetler Hizmet Birliği Olağan Meclis Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  [​IMG]

  Bakan Atalay daha önce valilerle yaptıkları toplantılarda oto galerilerinin yerleşim alanları dışına taşınması için gerekeni yapmalarını istediğini hatırlattı. Bu konunun kendisinden önceki İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu döneminde de gündeme getirildiğini anımsatan Bakan Atalay şunları kaydetti: "İllerimizdeki oto galerilerinin şehir dışına çıkarılması için çaba sarf ediyoruz. Benden önceki Bakan arkadaşım Abdülkadir Bey'in döneminde başlatıldı bu çaba. Genelgeler var, ben gelince bu çabayı arttırdım ve ben iki genelge gönderdim.

  Şu anda 18 ilimiz çalışmaları tamamladı. Oto galerilerini şehir dışına uygun yere çıkardı. 50 ilimizde belli çalışmalar var. Bazı illerimizde ise henüz çalışma yok. Benim bugünkü ifadem kesin bir uyarıdır. Kusura bakmayın, bu oto galerileri çalışmasını yürütmeyen illerimizle ilgili ben çalışma yapacağım. Ben bunu biliyorum, bu belediyelerin görevi, belediye başkanlarının görevi. Teftiş sistemi içinde bunu ele alıyorum, il belediyeleri ve büyük nüfuslu ilçe belediyeleriyle ilgili. Ama ben son genelgeyle aynı zaman da bu görevi valilerime de verdim. Belediyelerden istediğim çabuklukta sonuç alamadım ve valilerimize bu görevi verdim. Lütfen belediyelerinizle görüşün ve bunu çözün. Gayreti olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ama burada gayreti olmayan, yavaş yürüyen arkadaşlarımla ilgili, inanın ben denetim sistemini getiriyorum. Tek tek, il il değerlendirmeye başlayacağım. Kesinlikle oto galerileri şehir dışına çıkacak.

  Bu konuda en sıkıntılı illerden birisi Ankara'dır, ama Ankara bu konuda mesafe almıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve Ankara Valisini bu konuda göreve davet ediyorum. Basının huzurunda bu konuda çabuk mesafe alsınlar. Yoksa ben bizzat İçişleri Bakanı olarak farklı işlem yapacağım."

  KÖYDES projesi

  KÖYDES ve BELDES Projeleri kapsamında yapılan çalışmalara da değinen Bakan Atalay, valilerden bütün yerleşim yerlerindeki içme sularının denetimlerinin yapılmasını istedi. Atalay, konunun ihmal edilemeyecek kadar önemli olduğunu vurguladı.

  Yaz aylarında turizm mevsiminin yoğunlaştığını hatırlatarak, turizmin güvenliği ve sağlıklı yürümesinin önemine işaret eden Bakan Atalay, valilerden özellikle güvenliğin sağlanması konusunda gerekli tedbirleri almalarını istedi.

  Bakan Atalay, turizm kadar yaz aylarında önemli olan bir diğer konunun ise trafik olduğunu belirterek, özellikle yaz aylarında turizm bölgelerinde trafiğin yoğunlaştığını ifade etti. Atalay, trafik kazalarının önlenmesine yönelik çalışmalar neticesinde hazırlanan Trafik Kanunu Tasarısı'nın kısa bir süre içinde TBMM'ye sunulacağını bildirdi
  28.05.2009, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş