Osmanlı Devletinin Kısa Zamanda Büyümesinin Nedenleri

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Osmanlı Beyliği'nin Kısa Sürede Büyümesinin Nedenleri

  Osmanlı beyliğinin kısa sürede büyümesinin nedenleri, osmanlı devleti neden kısa sürede büyüdü, osmanlı devletinin kısa sürede büyümesinin sebepleri nelerdir, osmanlı devletinin kısa sürede büyümesinde etkili olan faktörler şunlardır.

  1) Coğrafi Konumu: Osmanlı bulunduğu bölge itibariyle Moğol baskısından uzak ve Bizans'la sınırdaştı.

  2) Bizans'ın Durumu: Bizans taht kavgaları ve karışıklıklarla uğraşıyordu. Bizans tekfurları birbirleriyle uğraşıp, halkı ağır vergiler altında eziyordu. Ayrıca beyliklerin saldırılarına da engel olamıyorlardı. Merkezi otoritesi zayıflayan Bizans, parçalanmış, yıkılma sürecine girmiştir. (Tekfur: Bizans'ta vali)

  3) Balkanlar'ın Durumu: Balkanlar bu sırada feodal bir anarşi içindeydi. Katolik - Ortodoks çatışması yaşanıyordu. Ağır vergiler altında ezilen halk kurtuluşu Türklere sığınmakta buluyordu. Bölgenin en güçlüleri Sırplar ve Bulgar'lardı.

  4) Osmanlı'nın Merkezi Yapısı: Osmanlı Devleti kuruluşundan yıkılışına dek, tek bir hanedan tarafından yönetilmiş ve egemenlik tek elde toplanmıştır.

  5) Diğer Beylikler Tarafından Desteklenmesi: Osmanlı, Hristiyan alemi üzerine sefer yaptığı ve bölgede tampon görevi üstlendiği için diğer beyliklerden destek görmüştür.

  6) Osmanlı Ordusunun Yapısı: En başından beri Osmanlı, askerlik sistemini eğitime dayandırmıştır. Küçük yaşlarda seçilen çocuklar sistemli bir şekilde yetiştirilir ve orduya katılırdı. (Devşirme = Kul sistemi). Ayrıca orduda kesinlikle ücretli asker bulunmaz ve silahlar son teknolojiyle donatılırdı.

  7) Cihat (İslam) ve Gaza (Türk) Geleneği: Bu, Türklerin yaşam biçimidir. Sürekli yeni yerler fethetme ve buraları Türkleştirme düşüncesi, sınırların genişlemesine yol açmıştır.

  8) Doğudan Gelen Göçlerle Desteklenmeleri: Doğuda Moğolların baskısından kaçan Türkmenler, taze ve savaşçı yapıladı ile Osmanlıya güç katıyor, sınırlarına yerleştiriliyor ve sürekli ileriye gidiyorlardı.

  9) İlk Osmanlı Hükümdarlarının Yetenekleri: Osmanlı'nın ilk yöneticileri adaletli ve kurnaz bir politika izlemişlerdir. Hedeflerine ulaşmak için çalışırken (Bizans),turkeyarena.net arkalarını da sağlama almayı ihmal etmemişlerdir (Türk beylikleri).

  10) İskân (Yerleştirme) Siyaseti ve Türkleştirme Politikası: Osmanlı fethettiği topraklara derhal Türk ailelerini yerleştirir, bu sayede de bölgenin Türkleşmesini ve İslamlaşmasını, ayrıca da merkeze bağlanmasını sağlardı.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Nisan 2016

 2. onur KAYGI. Guest

  Çok güzel olmuş çok yardımcı oldunuz. tşkrler... :D:cool::eek::oops::rolleyes:o_O:confused::mad::):(;)
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Nisan 2016
 3. ReAl MaN Guest

  Çok yardımcı oldunuz sağolun.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 20 Nisan 2016

Sayfayı Paylaş