Osmanlı Devletinde Hukuk Alanındaki Gelişmeler

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 20 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Osmanlı Devletinde Hukuk Alanındaki Gelişmeler
  Cumhuriyet Öncesinde Hukuk
  Osmanlı Döneminde hukuk, şer-i ve örf-i kanunlara dayalı olarak işliyordu. Batılı Toplumlar daha demokratik olan, dönemin şartlarını sağlayan anayasal düzene girmiş, Osmanlı Devleti ise son dönemlerde azınlıklara verilen haklarla sınırlı kalmıştır. Çoğu Alanlarda batıya ayak uydurmak isteyen Osmanlı Devleti bu gelişmeleri iyi takip etsede hukuk alanında çok fazla bir değişiklik yapamıştır. Bir çok alanda ise bu Osmanlı devleti ile batılı devletler arasındaki uyuşmazlığı artırmıştır. Atatürk ise bunu görmüş ve Türkiye Devletini kurup işe anayasal bir devlet olma özelliğini katmış, yapılan inkilap ve değişiklikleri kanunlaştırmış, dini esaslara ya da törelere göre veriler kararların yerine hak ve adaleti sağlayan değişiklikler getirmiştir.

  Hukukta yapılan devrimler
  Seriye Mahkemelerinin Kaldırılması ve Yeni Mahkemeler Teşkilatının Kurulması Kanunu (8 Nisan 1924)
  Türk Medeni Kanunu (17 5ubat 1926)Dini hukuk sisteminden ayılarak laik çağdaş hukuk sisteminin uygulanmasına başlanmıştır.

  Hukukta yapılan farklılıklar
  Cumhuriyet öncesinde yargı işleri din adamları tarafından görülürdü. Kadı adı verilen yargıçlar din kurallarına göre karar verirdi. Hukuk alanında yapılan değişiklikle eski mahkemeler kapatıldı. Eski yasalar yürürlükten kaldırıldı. Uygar ulusların yasaları örnek alınarak boşanma, miras, ceza hukuku yeniden düzenlendi. Hukuk devrimi ile kadın – erkek arasında eşitlik sağlandı. Miras konusunda kadın ve erkek eşit pay almaya başladı. Kadınlar da erkekler gibi seçme ve seçilme hakkına kavuştu.

  Hukuk alanında yapılan inkılaplar
  Şeriye Mahkemelerinin Kaldırılması ve Yeni Mahkemeler Teşkilatının Kurulması Kanunu (8 Nisan 1924)
  Türk Medeni ve Borçlar Kanunu (17 Şubat 1926)
  Ceza Kanunu (1926)
  Hukuk Muhakmeleri Usulü Kanunu (1927)
  Ceza Muhakmeleri Usulü Kanunu (1929)
  İcra ve İflas Kanunu (1923)
  Kara ve Deniz Ticareti Kanunu (1926, 1929)
  Dini hukuk sisteminden ayrılarak laik çağdaş hukuk sisteminin uygulanmasına başlanmıştır.
   


Sayfayı Paylaş