Oscar Wilde Kısaca Hayatı

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 16 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Tam adıyla Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde 16 Ekim 1854'te Dublin'de doğdu.

  İğneli uslubu ile geç Victoria dönemi Britanya'sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. Bir dava sonucu fiili livata ve ahlaksızlıktan suçlu bulununca büyük bir düşüş yaşadı ve doğduğu ortamla tam bir zıtlık içinde Paris'de fakir bir otel odasında öldü.

  Entelektüel ve saygın bir ailenin çocuğuydu ve iyi bir eğitim görmüştü. 1879'da Londra'ya yerleşti. 1884'te evlendi ve bu evlilikten iki çocuğu oldu.

  Daha sonraları Queensbury Markisi'nin oğlu Alfred Douglas ile tanıştı ve bu çift dört yıl sürecek eşcinsel bir aşk yaşamaya başladı. Ancak Markinin açtığı dava sonucunda Oscar Wilde 'gayrıtabii davranışlarda bulunmak' suçundan iki yıl kürek cezasına çarptırıldı.

  Oscar Wilde, 1897'de cezası sona erip hapisten çıkınca Fransa'ya geçti. Orada Sébastian Melmoth takma adıyla yazılar yazarak Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde dolaştı. Hapishane yılları sağlığını hayli yıpratmıştı. Son yılları hastalığın, içkinin, ruhi çöküntünün korkunç kabusu içinde geçti. 30 Kasım 1900'de öldü. Hapishanede geçirdiği sürede yakalandığı menenjit ve frengi nedeniyle öldüğü söylenir.

  Paris'teki Père-Lachaise mezarlığında yatmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş