Osborne Reynolds Kimdir Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 7 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Osborne Reynolds (d. 23 Ağustos 1842, Belfast – ö. 21 Şubat 1912),

  Akışkanlar mekaniğinin anlaşılmasında önemli katkıları olan İrlandalı mucit. Ayrıca, katı ve sıvılar arasındaki ısı transferine ilişkin çalışmaları; buhar kazanı ve yoğunlaştırıcı tasarımlarının gelişmesini sağlamıştır.

  İngiliz mühendisi ( Belfast 1842- Watchet, Somerset 1912) . Manchester Üniversitesi'nde yeni kurulan mühendislik kürsüsüne atanan Osborne Reynolds, hidrodinamik alanındaki çalışmalarıyla ve pervaneyle itme sistemi konusundaki çalişmalarıyla (1873 ) ün saldı. Akışkanların akış rejimlerini inceleyip, kıritik hızın varlığını kanıtladı. reynolds sayısı'nın önemini ortaya koydu. Hitrolik freni su türbinlerini geliştirip, çok genleşmeli makinelerin diyagramlarını hazırladı.

  Akışkanlar mekaniği: Reynolds, borularda akan akışkanların laminer akıştan türbülanslı akışa geçişinin koşullarının incelenmesine yönelik çalışmaları ile ünlüdür. Bu deneylerin sonucunda atalet kuvvetlerinin viskoz kuvvetlere olan oranını içeren, boyutsuz Reynolds sayısı ortaya çıkmıştır. Akışkanlar mekaniği üzerine yaptığı çalışmaları 1870'lerin ilk yarısında yayımlanmaya başlamıştır. 1890'ların ortalarında yayımlanan nihai teorik modeli, günümüzde dahi konunun standart matematik çerçevesini oluşturmaktadır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş