Oruçluyken Saç Boyanırmı

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Oruçlu İken Saç Boyanırmı

  Orucu bozan şeyler yemek, içmek ve cinsel ilişki ve bu manaya gelen şeylerdir. Vücuda ağız yoluyla olduğu gibi ağız dışı yollardan besleyici veya keyif verici mahiyette ilaç yahut madde verilmesi durumunda oruç bozulur ve orucun kazası gerekir. Saç boyamak bunların hiçbirine girmez. Dolayısıyla orucu da bozmaz.

  Ancak kullanılan boya su geçirmeyen boya ise ve saç diplerine de gelecek şekilde boya uygulanırsa bu durumda gusul abdesti alımasını gerektiren bir durum ortaya çıktığında, su saç diplerine ulaşamayacağı için gusul abdesti geçerli olmayacak ve bu durumda da kişi gusulsüz olacağı için oruç dahil hiçbir ibadeti geçerli olmayacaktır.

  Bu nedenle saç boyasında su geçiren saç boyaları tercih edilmelidir. Bazı alimlere göre ise su geçirmeyen boya olsa bile saç diplerine boya gelmemesi durumunda bu sakınca ortadan kalkar.

  Başka bir ifadeyle;

  Saç boyamak,saça bakım yaptırmak, dip boyası yaptırmak, saça maşa yapmak, fön çektirmek makyaj yapmak, ağda yapmak, saç sakal traşı olmak, bıyık ve kaş aldırmak gibi vücudun içine sirayet etmeyecek bir işlem yaptırmanın bir sakıncası yoktur. Ve orucu bozmaz. Zira orucu ancak vücudun içine giren şeyler bozar. Birde vücuttan çıkan meni sebebiyle bozulur.

  Saç boyamakta ise boya, vücudun içine nüfuz etmediğinden orucun bozulmasını gerektiren bir durum yoktur.
   


Sayfayı Paylaş