Oruçluyken Abdest Nasıl Alınır

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Oruçlu iken abdest almak

  Oruçluyken abdest almak konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ağza su alındığı aşamadır. Oruçluyken namaz abdesti ile normal zamanlarda alınan namaz abdesti tamamen aynıdır. Oruçluyken abdest alırken özen gösterilmesi en önemli konu ağza ve burna su verirken dikkatli olunmasıdır.

  Özellikle de ağza su verirken alınan su ağız çalkalandıktan sonra tükürülmelidir. Yani suyun gargara yapılmaması gerekir. Bu şekilde ağza su alınıp çalkalanmasının hiçbir sakıncası yoktur. Önemli olan suyu bilerek ve isteyerek yutmamaktır. Oruçluyken abdest alırken su yutmak bilerek yapılmadığı takdirde orucu bozmayan haller arasında yer almaktadır. Oruçluyken isteyen kişiler serinlemek amacı ile abdestlerini yenileme hakkına sahiptir.

  Soru: Ramazan ayında oruçluyken ağzıma su verdiğim zaman sanki suyu yutacakmışım gibi bir his oluyor ve yaklaşık 15 dakika yutkunamıyorum. Oruçluyken ağzıma su vermesem olur mu?

  Cevap: O bir vesvesedir; ağzınızdaki suyu boşalttıktan sonra hemen yutkunun ve yutkunmaya devam edin; yoksa şeytan sizi rahat bırakmaz. Kısacası vesvese yapmanıza gerek yoktur.

  Ağız ve buruna su vermek abdestin farzlarından değil, sünnetlerindendir. Dolayısıyla bunları terk etmeniz halinde abdestiniz yine de tamam olur. Fakat Peygamberimizin oruçlu iken de abdest esnasında ağzına ve burnuna su verdiğini hatırlatmamız gerekir.
   


Sayfayı Paylaş