Oruç Çeşitleri Nelerdir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Oruç çeşitleri nelerdir kaça ayrılır?

  Oruç, farz, vacip ve nafile olmak üzere üçe ayrılır. Ayrıca tutulması yasaklanan oruçlar da vardır. Bunlar orucun bizzat kendisiyle değil de tutulduğu vakit veya tutulma şekliyle ilgilidir.

  1) Farz olan oruç: Ramazan orucunun vaktinde tutulması, yine vaktinde tutulamayan bu orucun kazası, başlanıldıktan sonra özürsüz bozulduğunda kefareti farzdır.

  2) Vacip oruç: Adak orucu, bozulan nafile orucun kazası da vaciptir. Şu işim şöyle olursa şu kadar oruç tutacağım demek bir adaktır. işi, söylediği gibi olduğu zaman, orucu tutması vaciptir.

  3) Sünnet oruç: Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve onbirinci günleri oruç tutmak sünnettir.

  4) Mendup olan oruç: Zilhicce'nin dokuzuncu, ile pazartesi ve perşembe günleri, her ayın onüç, ondört, onbeşinci günleri ve ramazandan sonra gelen şevval ayında altı gün oruç tutmak menduptur. Ramazan dışında bir gün yenHip bir gün tutulması da menduptur.

  5) Mekruh olan oruç: Muharremin yalnız dokuzuncu yahut onuncu (nevruz) günü oruç tutmak, cuma ve cumartesi gibi yalnız bir günü tayin edip o günde tutmak mekruhtur. Kocasının izni olmadan, hanımın oruç tutması da mekruhtur.

  6) Haram olan oruç: Ramazan bayramının birinci günü ile kurban bayramının dört günü oruç tutmak haramdır. Bu günler, Allah’ın kullarına birer ziyafet günleridir. Oruç tutarak Allah’ın ziyafetinden kaçmak doğru değildir.
   


Sayfayı Paylaş