Orta Kulak İltihabı (otitis media) ve Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 12 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Orta kulak iltihabı ( otitis media ) ve Tedavisi
  Kulak dış kısımdan bakıldığında içeri doğru uzayan kanalın bitişi kulak zarıyladır.Kulak zarının içerde kalan kısmı orta kulaktır ve bu alanda sesi iç kulaktaki ekulak zarı aracılığıyla daha içeri ileten çekiç örs üzengi adlı üç küçük kemik vardır. Orta kulak kulak zarı ile dış ortama kapalıdır ama içerde östaki denilen kanalla ağzın geri kısmıyla direkt ilişkilidir.Bu iç kanal sayesinde orta kulak içindeki hava basıncı dengelenir. Yükseğe çıkıldığında kulakta şişlik hissi oluşması bu alandaki havanın çevredeki basıncın düşmesi sebebiyle genişlemesinden kaynaklanır. Esneme hareketi östakinin açılıp basıncın dengelenmesini ve rahatlamayı sağlar.

  ORTA KULAK İLTİHABI NEDİR:
  Kulak zarının hemen iç kısmında bulunan çekiç,örs üzengi kemiklerinin bulunduğu alanda mikrop bulaşması sonucu gelişen iltihabi durumdur. Ani hava basıncı değişimlerinde yada bazen burun tıkanıklığında gelişen seröz otitte orta kulakta sıvı birikir ama mikrop olmadığı için iltihap olarak değerlendirilmez.

  ORTA KULAK İLTİHABI BELİRTİLERİ:
  -Kulakta ağrı
  -O taraf dişlere vuran ağrı
  -Kulakta dolgunluk hissi
  -Çınlama
  -İşitmede azalma
  -Ateş
  -Huzursuzluk
  -Kulak zarı iltihapla delinirse kulaktan akıntı
  -Eşlik eden üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı belirtiler.

  ORTA KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ:
  Tedaviden önce hastalıktan korunmak daha önemlidir; orta kulak iltihabına sebep olabilecek üst solunum yolu enfeksiyonu erken dönemde tedavi edilmeli, kulak zarı delik olan suyla temastan önce kulak tıkacı kullanmalıdır.
  Teşhis mutlaka bir doktor tarafından konmalı ve tedavi başlanmalıdır. Tedavide öncelikle mikroplara yönelik uygun antibiotik başlanır, östaki borusunun tkanmasına sebep olabilecek üst solunum yolu enfeksiyonuna ve bölgede oluşmuş ödeme yönelik ilaçlar başlanır. İltihap artmış ve kulak zarı basınç altındaysa kontrollü bir şekilde delinerek(parasentez) boşaltılır.
  Tedavi uygun zamanda başlanırsa 2 gün 2 hafta içinde sorun yaratmadan düzelir.
  Tedavinin gecikmesi kronik otitis media denilen müzmin şekline dönerki bunda kulakta sürekli akıntı ve zamanla duyma kaybı olur.
   


Sayfayı Paylaş