Orta Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 21 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Orta Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır
  Orta kulak ameliyatları çoğu zaman genel anestezi ile yapılır. Orta kulağa ulaşmak için yapılan kesi bazen kulak kepçesinin önünden yapılsa da genellikle kulak arkasından yapılır. Mirengoplasti ve timpanoplasti gibi ameliyatlarda kulak zarındaki deliği kapatmak için kulak arkasındaki kastan zar alınır. Eğer mastoidektomi yapılacaksa yani kulak arkasındaki mastoid kemiğin içi açılacaksa tur adı verilen ve bir matkabı andıran aletle kemik açılarak içi temizlenir. Orta kulaktaki kemikçikler ses iletimini sağlayacak şekilde düzenlenir. Bunun için bazen protezler kullanılır. Timpanoplastide kastan alınan zar, eski delik zarın altına veya üstüne konur. Radikal mastoidektomide kemikçikler tamamen çıkarılır ve işitme feda edilir. Bu, iltihabın ve kolesteatomun temizlenmesinin zor olduğu durumlarda uygulanır.

  Ameliyatın Komplikasyonları Nelerdir:
  Orta kulak çevresinde bazı önemli oluşumlar vardır. Ameliyat sırasında bunlara zarar verilebilir. Bunlar arasında iç kulağa zarar verilerek tam ve kalıcı işitme kaybı olması, yüz sinirinin zedelenerek yüz felci olması, önemli damarlara zarar verilmesi sayılabilir.

  Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim:
  Kronik orta kulak iltihaplarından sonra dikkat edilecek en önemli konu pansumanlara riayet edilmesidir. Pansuman sıklığı ve şekli size doktorunuz tarafından söylenecektir. Sargıların ıslanmaması ve eğer yerinden kayma olursa doktorunuza başvurulması gerekmektedir. Hastanın beslenmesiyle ilgili bir kısıtlaması olmaz. Mastoidektomi ameliyatları sonrasında kulak içinde bir boşluk oluşur ve bu boşlukta buşon (kulak kiri) oluşabilir. Bunların periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir.
   


Sayfayı Paylaş