Ormanların Yok Olması Çevreyi Nasıl Etkiler

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Ormanların Yok Olmasının Çevreye Etkileri

  Orman; toprağı, ağaç ve ağaççıkları, yaban yaşamı, otu, çiçeği, mantarı, böceği, kuşları, mikroorganizmaları ile aynı sistem içinde bütün olarak yaşayan doğal bir varlıktır.

  Ormanlar insanlar ve diğer canlılar için hayati önem taşımaktadır. Doğanın dengesini yerinde tuttukları gibi aynı zamanda doğa felaketlerinin oluşmasına önlemektedir. Bizlere oksijen gibi temiz havanın kaynağı ormanlardır. Gündüzleri yaptıkları fotosentez sayesinde rahatlıkla oksijen alabiliriz. Yağmurların oluşumunda dahi etkili rol oynamaktadır.

  Ormanların dağlık kesimlerde yok edilmesi sonucunda erozyon, çığ, toprak kayması, sel gibi doğa felaketlerinin oluşmasına sebep olur. Ormanların yok edilmesi ile birlikte bir çok canlının yaşam alanları yok olacağından dolayı doğanın dengesi bozulmuş olacaktır. Ormanlarda yaşayan canlılar kentsel bölgelere inerek insanlara zarar dahi verebilir.

  Bilinçsiz hareketlerden dolayı her geçen gün ormanlarda azalma meydana gelmektedir. Orman yangınları başta olmak üzere sanayileşme ve yeni turizm alanları kurulmasından dolayı kesilerek yok edilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş