Ordunun Dereleri Türküsünün Hikayesi Öyküsü

Konusu 'Türküler ve Hikayeleri' forumundadır ve CAN tarafından 3 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Ordunun Dereleri Türküsünün Hikayesi

Ordu yöresine ait olan türkülerden birisi Ordunun Dereleri’dir. Halk tarafından uzun yıllar boyunca söylenen, nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Türkünün hikayesi söylentilere göre birbirlerini seven iki genç yaşarmış. Mehmet ve Hacer adındaki gençler sevdalanmıştır.

Mehmet çok yakışıklıdır, Hacer’de güzeller güzeli genç kızdır. Zaman geçmiş birbirleri ile görüşmeye başlamışlar. Sözleştikleri zaman zerdali ağacının altında buluşarak hasret gideriyorlarmış. Aralarındaki aşkı çekemeyen insanlar yaşarmış. İkisini ayırmak için türlü oyunlara başvurmuşlar. Hacer için kötü dedikodular çıkartılmış, Mehmet sevdiği olan Hacer’i de köyünü de terk ederek buralardan uzaklaşmış.

Mehmet kendisini dertleri ile beraber yola koyarak devam etmiştir. Hacer’de her gün evinin yakınlarında bulunan dereye giderken Ordunun Dereleri türküsünü dile getirmiş. Söylentilere göre yıllar boyunca türküyü söyleyerek Mehmet’in kendinse dönmesini beklemiştir.

Ordunun dereleri
    Aksa yukarı aksa
    Vermem seni ellere
    Ordu üstüme kalksa
    Oy bağlamam bağlamam
    Zerdali dalı mısın
    Garip garip çalarsın
    Benden sevdalı mısın

Uzun zamanlardan sonra Hacer’in evi yas evine dönüş ancak iki seven de birbirine kavuşamamış ve Hacer dizelere yeni nükteler eklemiş:

Oy Mehmet’im Mehmet’im
    Sana küstüm demedim
    Beni sana geçmişler
    Vallahi ben demedim.

Türkü yıllar boyunca devam ederek halk tarafından kalıplaşarak kabul edilmiştir.

2. CAN Well-Known Member

Ordu'nun Dereleri Sözleri

Ordu'nun dereleri
    Aksa yukarı aksa
    Vermem seni ellere
    Ordu üstüme kalksa
    Sürmelim aman

Oy Mehmet'im Mehmet'im
    Sana küstüm demedim
    Seni bana geçmişler
    Vallahi ben demedim
    Sürmelim aman