Opel sıfırı tüketiyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 20 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  General Motors'a (GM) bağlı Alman otomobil,
  markası Opel'in kasası giderek boşalıyor. Acilen bir milyar euroya ihtiyacı olduğu bildirilen şirketin Amerikalı sahipleri, Federal Almanya hükümetinden Opel'in devletleştirilmesini istiyor. Federal hükümet ve eyalet idaresi ise devletleştirilme projesine karşı çıkıyor. Federal Ekonomi Bakanlığı, GM'nin iflasını açıkladığı takdirde Opel şirketinin kısmen kayyuma devredilmesini planlıyor.

  [​IMG]

  Zor durumdaki GM'nin Avrupa sorumlusu Carl-Peter Forster, kayyum çözümüne şartlı yaklaşarak, "Kayyuma devretme yoluna gidilmesi halinde kredi limitinin en az bir milyar euronun üstünde olması gerekiyor. Kredinin geri ödenmesi için de devletin garantisi şart" dedi.

  GM'nin Opel'e 3 milyar euro borçlu olduğuna dikkat çekilirken, federal hükümet çevresinde kayyum formülü hakkında kamu bankları ile bir dizi görüşmeler yaptığı öğrenildi. Plana göre kamu bankaları, Opel'in Almanya'daki üretim merkezlerinin ayakta kalabilmesi için kredi temin edecek ve işletmenin yönetimi ise ya bir danışmanlık firmasına ya da kamu için çalışan KfW Bankası'na devredilecek. Kayyum formülüne sıcak bakmayan Amerikalı GM yöneticileri ise Angela Merkel hükümetinden ay sonuna kadar kesin karar vermesini istiyor.
  18.05.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş